Lídři vítězí, nebo umírají. Ivan Bartoš a Petr Fiala mají posledních 116 dní

Ivan Bartoš a Petr Fiala (ČTK)

Ivan Bartoš a Petr Fiala | FOTO: ČTK

Necelé čtyři měsíce zbývají do podzimních parlamentních voleb, které by měly být stěžejní pro budoucnost Česka. Pro jistotou a pro některé spící opoziční lídry, zbývá už jen přesně 116 dní do okamžiku, kdy se většina Čechů bude rozhodovat, komu dá hlas a klíčový počet mandátů pro nejbližší čtyři roky v poslanecké sněmovně. Jde tady skutečně o další osud demokratického, liberálního a prozápadního Česka? S prominutím, zatím to tak vůbec, ale vůbec nevypadá.

Parlamentní demokratická opozice absolutně usnula po jednání a hlasovaní o nedůvěře vládě ČR, kde spokojeně oznamovala svým voličům, jak se zase proradně vybarvili nehlasující komunisti a jak se potvrdila notoricky známá skutečnost, že vládu podpořilo ve sněmovně jen 82 poslanců. Dva hlavní opoziční aspiranti na post premiéra, Ivan Bartoš (Piráti/STAN) a Petr Fiala (koalice SPOLU – ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), pronesli dva povinné a rozumné projevy, které však totálně přeřval Andrej Babiš v novém nahnědlém převleku a marketingové křeči xenofobie, nacionalismu a nesnášenlivosti a… konec.

Premiér Andrej Babiš  (ANO)
 (ČTK)

„Chňapík, maličký krokodýl“

Od té doby se Bartoš profiluje jako budoucí premiér na téměř státnických setkáních s velvyslanci a velkými firmami, zpívá si v autě se svou rodinkou „Chňapík, maličký krokodýl“ a tým Petra Fialy zase profiluje lídra koalice SPOLU jako stylového gentlemana s bezvadně padnoucím oblekem a aktuálně už taky víme, jak to panu profesorovi sluší při hrátkách na dětském hřišti. A co třetí a zároveň zdánlivě nejstarší aspirant na premiéra, který už bohužel čtyři roky téhle zemi vládne a další tři ve vládě s Bohuslavem Sobotkou se o to celkem více či méně úspěšně snažil?

Mobilizace proti všem

Andrej Babiš intenzivně usiluje o kolektivní amnézii kritické masy svých potenciálních (ne)voličů, snaží se vytěsnit z veřejné diskuze obří konflikt zájmů, vysávaní dotací z kapes daňových poplatníků, 30 tisíc obětí pandemie a neřízený chaosu ve vládních opatřeních. Mobilizuje proti migrantům, Bruselu a Evropskému parlamentu a nejnověji už i vůči polyamorii (milostnému soužití vícero lidí), protože mu to „prchalové“ našli v článku Mikuláše Ferjenčíka (Piráti/STAN). Každým dalším dnem se z dvojitého občana ČR a SR slovenské národnosti stává větší a konzervativnější Čech, který je už příliš starý na to, aby žil v polyamorní domácnosti.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Konzervativec na český způsob

Ano, tvrdí to ten samý pán, který neváhá na obranu svých zájmů udělat ze svého syna duševně indisponovaného člověka, nezpůsobilého ke svědecké výpovědi v kauze Čapí hnízdo. Ano, tvrdí to ten samý pán, který neváhal doslova finančně dojit Českou republiku a ten nenáviděný Brusel v zájmu svého holdingu. Ano, tvrdí to ten samý pán, který je v pozici trestně stíhaného premiéra téměř světovým unikátem a proti kterému se v kauze Čapí hnízdo spojili evidentně všichni na čele s policií, která ho žádá obžalovat a postavit před soud.

Lídři vítězí, nebo umírají

Pozor, vážení. Babiš má plné a legitimní právo lhát, podvádět a strašit starší a dezorientované lidi, pokud se část demokratické opozice už vidí na Úřadu vlády ČR, vzdělává občany o etiketě nebo zpívá na twitteru „ťap, ťap, ťapi“. A když se zmobilizuje, tak se Piráti/STAN jako potenciální klíčová vládní struktura jenom defenzivně brání vůči chabým a irelevantním nesmyslům o migrantech a milostném soužití vícero lidí.

Eric Drooker

„Nemají obsah, chybí jím vášeň pro politiku, neumějí trpět a nerozumějí, proč tam vůbec jsou. Nemůžete spravovat zemi a prosazovat změny, když nerozumíte svému poslání, když vás to bolí a vyrušuje. Nemají rádi tohle těžké řemeslo,“ řekl o současné vládní koalici na Slovensku pro místní konzervativní deník Postoj bývalý premiér Mikuláš Dzurinda. Právě ten dovedl Slovensko do EU a NATO a provedl Slovensko těmi nejnutnějšími a nejbolestivějšími ekonomickými reformami.

Bartoš a Fiala mají ještě 116 dní, aby se čelem postavili Babišovi ve zdánlivě nerovném finančním a mediálním souboji. Zatím to může ještě každý z nich udělat úplně sám, i když s přibývajícím časem jim nic jiného než spojenectví nepomůže. Pokud tady jde skutečně o všechno. Jak totiž říká Dzurinda: Lídři vítězí, nebo umírají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články