TASS: Zeman stále zvažuje různé teorie o incidentu ve Vrběticích

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Ruská oficiální tisková agentura TASS přinesla zprávu, že prezident Miloš Zeman zvažuje různé verze událostí ve Vrběticích a považuje za nutné incident důkladně vyšetřit, aby se zjistila pravda o tom, co se tam stalo. Zeman to řekl v nedělním rozhovoru pro zpravodajství televize Prima.

TASS píše:

„Svůj názor [na možnost několika verzí příčin incidentu] jsem nezměnil, řekl. Snažím se hledat pravdu.“

Podle Zemana je zapojení Rusů Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, kteří jsou v Británii podezřelí z pokusu o vraždu bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala a jeho dcery Julije, do incidentu ve Vrběticích pouze jednou z verzí. Je třeba prověřit možnost, že výbuchy ve vojenských skladech v této obci na východě České republiky byly způsobeny špatným zacházením s municí, která zde byla uskladněna, a verze, že šlo o pokus zakrýt nedostatek financí nebo krádež zbraní, je přesvědčen prezident.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Český lídr připomněl, že krátce poté, co české úřady zveřejnily informace o incidentu ve Vrběticích a obvinily z účasti Rusko, sám vydal oficiální prohlášení, v němž poukázal na nutnost zvážit všechny verze toho, co se stalo. „Můj desetiminutový projev obsahuje citaci ze zprávy Bezpečnostní a informační služby (české kontrarozvědky pozn. TASS), že neexistují žádné důkazy a výpovědi [očitých svědků], že by tito dva ruští agenti vstoupili na území (skladů) ve Vrběticích,“ řekl Zeman a zdůraznil, že verzi, že se na explozích mohly podílet ruské speciální služby, bere vážně.

„Absolutně nevylučuji, že verze (vyšetřování) s těmito ruskými agenty může být pravdivá. Jen se ptám, jestli je jediná,“ poznamenal pán Pražského hradu.

Zeman se také vyjádřil k iniciativě německé kancléřky a francouzského prezidenta ohledně vhodnosti setkání lídrů EU s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Lidé by měli komunikovat. To je pro mě axiom. Pokud nekomunikují, mohou být podezíráni z toho, že trpí komplexem méněcennosti… Takže se bojí kontaktu s druhou stranou,“ řekl Zeman. „Biden se kontaktu s Putinem nebál. Proč by se toho měli bát vrcholní představitelé Evropské unie?“

Český prezident také připomněl, že Rusko je důležitým hospodářským partnerem EU.

(Tolik zpráva TASSu.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]