Tatíčka Babiše zase vypískali. Z toho úspěšné prezidentství nekouká

Protest proti Babišovi na jihu Čech - Čerti (Pavel Hofman / FORUM 24)

Protest proti Babišovi na jihu Čech - Čerti | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se dočkal velmi nepříjemného uvítání v Třeboni a Borovanech. Jeho tým má stále dojem, že mu objíždění republiky přinese potřebné body do průzkumů veřejného mínění, které by vedly k oznámení kandidatury na Pražský hrad. Jenže se to nedaří a fiasko, které bylo možné sledovat během úterý 2. srpna na jihu Čech, je jen drobným dílkem skládačky.

Viditelný protest v Třeboni není ani zdaleka jedinou Babišovou nepříjemnou zkušeností. On sám samozřejmě bude tvrdit, že na něj nespokojené občany poslal Kalousek / Piráti / koalice SPOLU (nehodící se škrtněte), jenže má smůlu – každý, kdo viděl jakoukoli z demonstrací od roku 2017, ví, že tahle atmosféra vzniká přirozeně. A právě to je Babišův největší problém pro prezidentskou kandidaturu.

Protest proti Babišovi na jihu Čech (Pavel Hofman / FORUM 24)

Můžeme si jistě připomenout i demonstrace proti Miloši Zemanovi, když mu ještě zdraví umožňovalo jezdit do krajů. Bylo jich však nesrovnatelně méně, a to i přesto, jak moc kontroverzní Zeman je, a navíc – on už tehdy prezidentem byl. Objížděním městeček a obcí, kde dostal hodně hlasů, si již brzy končící hlava státu pouze upevňovala pozici pro znovuzvolení v roce 2018, o nic jiného nešlo. Mnoha lidem Zeman navíc po právu přinesl pocit, že za nimi přijel nejen jako jediný prezident, ale jako jediný politik za poslední desítky let.

Babiš by to rád zopakoval, jenže laciná komedie s drahým obytňákem, do kterého vždy těsně před příjezdem přestoupí ze svého luxusního, daleko pohodlnějšího auta, postrádá snad všechno, co má úspěšná kampaň mezi lidmi mít. Kromě jediného – Babišův tým toho dost rozdává zadarmo, od kšiltovek přes knihy až po jídlo, takže se na fotografiích objeví i ti, kteří si prostě jen chtějí něco vzít, a vypadá to na hojnou účast. Nebo alespoň snesitelnou, podle toho, jak Marek Prchal natočí fotoaparát svého iPhonu. A mnohdy je zjevné, že mu dá hodně práce, aby vytvořil alespoň zdání davu.

Babiš má prostě problém. Až příliš mnoho lidí jej za prezidenta nechce. Ví to a je nervózní. Navíc není naprosto schopen zopakovat Zemanovu schopnost své kritiky a protestující občany přehlížet, nebo se jim dokonce smát. Utíká, bojí se, schovává se za svalnaté členy ochranky a za rohem na další zastávce říká tomu, že po něm někdo hodil kousky toastového chleba, že na něj byl spáchán atentát. Takhle se volby skutečně nevyhrávají, pane Babiši. A ukazují to i průzkumy. Předseda hnutí ANO se sice stabilně drží na prvním místě, jeho podpora i přes soustavné objíždění země vůbec nestoupá. A to ještě nezačaly televizní debaty, kterých se bojí snad ještě víc než odpůrců z řad občanů. Tentokrát ovšem právem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]