Tchaj-wan uvedl ozbrojené síly do stavu nejvyšší pohotovosti. Prý se připravuje na válku s Čínou

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Kromě války na Ukrajině hrozí zřejmě světu další ozbrojený konflikt. Podle nejčernějších scénářů chce Čína v blízké budoucnosti zaútočit na Tchaj-wan. Zpráva se objevuje v době, kdy je předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová na cestě po čtyřech asijských zemích a Tchaj-wan má také být jednou z jejích zastávek. Právě tato návštěva však vyvolává zesílené emoce.

Tchajwanská armáda se podle zprávy The Financial Times v posledních dnech věnovala nacvičování boje proti možné čínské invazi. Poté, co Peking pohrozil vojenskou reakcí na plánovanou návštěvu Nancy Pelosiové na ostrově, se může cvičení brzy změnit v ostrý boj.

(Týdeník FORUM)

Objevily se i spekulace, že se Tchaj-wan připravuje na válku s Čínou. Důkazem má být uvedení ozbrojených sil do stavu nejvyšší pohotovosti či povolávání armádních důstojníků z dovolených. Ministerstvo národní obrany také mělo silám protivzdušné obrany vzkázat, aby se připravily na válku, píše Daily Mirror.

Přestože je v oficiální zprávě kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA uvedeno, že navštíví Singapur, Malajsii, Jižní Koreu a Japonsko, předpokládalo se, že nevynechá ani zastávku na Tchaj-wanu. Zdejší premiér Su Tcheng-kchang na otázku novinářů, zda Pelosiová ve čtvrtek ostrov navštíví, přímo neodpověděl. „Vždy vřele vítáme návštěvy významných zahraničních hostů v naší zemi,“ řekl novinářům v Tchaj-peji.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien v reakci na možnou návštěvu Pelosiové sdělil, že by se jednalo o „hrubé vměšování do vnitřních záležitostí Číny“. Prohlásil také, že to povede k „velmi vážnému vývoji a následkům“.

 „Rádi bychom Spojeným státům znovu vzkázali, že Čínská lidová osvobozenecká armáda nikdy nebude nečinně přihlížet a Čína přijme rozhodné reakce a důrazná protiopatření na obranu své svrchovanosti a území,“ oznámil Čao.

Čína nyní zvažuje zřízení bezletové zóny v Tchajwanském průlivu, aby zastavila letadlo Nancy Pelosiové a znemožnila přistání na ostrově, uvádí Global TimesNámořní expert Wang Yunfei z Pekingu řekl: „Takové opatření je dost přísné – jako první varuje před nejhorší situací.“

Čína považuje návštěvy amerických představitelů na Tchaj-wanu za povzbudivý a neakceptovatelný signál pro tábor zastánců nezávislosti na ostrově. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]