Tchaj-wan věnuje 10 milionů respirátorů, 3x víc než slíbila Čína

ČTK

Obyvatelé Tchaj-wanu čelí úspěšně koronavirové pandemii. | FOTO: ČTK

Tchaj-wan věnuje 10 milionů respirátorů zemím nejvíce postiženým pandemií koronaviru včetně členských států Evropské unie a Spojených států.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen vysvětlila smysl této iniciativy poznámkou o tom, že zatímco Tchaj-wan má předmětný virus pod kontrolou, pandemie neskončí, dokud se virus nepodaří zastavit celosvětově.

„V prvním kroku jsme postavili národní tým, teď je čas na mezinárodní zápas, v němž se viru postavíme společně s dalšími zeměmi,“ použila sportovní terminologii a přislíbila bezplatně poskytnout v úvodu zmíněných 10 milionů respirátorů. Zprávu o tom přinesl britský deník Financial Times.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí poté upřesnilo, že sedm milionů respirátorů ostrovní stát vyčlení pro Evropskou unii a zejména její nejvíce zasažené země stejně jako pro Velkou Británii a Švýcarsko. Malý ostrovní stát z jihovýchodní Asie tak věnuje třikrát více respirátorů než kolik jich Evropské unii přislíbila Čína.

Pomoc z Tchaj-wanu provázejí zajímavé politické okolnosti plynoucí z postoje čínského komunistického režimu, který o tomto státě mluví jako o své provincii, setrvale popírá jeho nezávislost a mimo jiné kvůli tomu tropí skandály na diplomatických setkáních. O to významnější je skutečnost, že Evropská unie s Tchaj-wanem ohledně nabízené pomoci ve formálně správném formátu jedná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner