Tchajwanské stíhačky mají odstrašit čínská letadla

Vlajka Tchaj-wanu (AdobeStock)

Vlajka Tchaj-wanu | FOTO: AdobeStock

Tchaj-wan dnes vyslal stíhačky, aby varovaly 49 čínských letadel před vstupem do jeho vzdušné obranné zóny, uvedlo podle agentury Reuters tamní ministerstvo obrany. Všechna čínská letadla pak krátce překročila střední linii Tchajwanského průlivu, tedy neformální hranici dělící obě strany. Tu překročily i čínské lodě, a Tchaj-pej proto uvedl do pohotovosti i námořnictvo a protivzdušnou obranu.

Peking, jehož ozbrojené síly nyní v okolí Tchaj-wanu provádí rozsáhlé manévry, bojová letadla přes tuto linii vyslal podle Tchaj-peje už v předchozích dnech. Dnes tchajwanské ministerstvo obrany takové počínání odsoudilo a podotklo, že Čína vážně poškozuje status quo v oblasti.

(Týdeník FORUM)

Peking se rozhodl vyostřit napětí v oblasti poté, co do Tchaj-peje přes opakovaná čínská varování dorazila šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a stala se tak nejvýše postavenou návštěvou z USA od začátku tisíciletí. Čína krok ostře odsoudila a zanedlouho zahájila vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova.

Dnes čínské ministerstvo obrany oznámilo, že provádí letecké a námořní manévry ve třech směrech od břehů Tchaj-wanu s cílem „otestovat společné bojové schopnosti jednotek“. Cvičení zahájené ve čtvrtek podle Pekingu potrvá do konce víkendu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]