Jan Hamáček má pravdu, že Michal Semín do Rady ČTK nepatří. Kandidát SPD je autorem mnoha kontroverzních výroků a šíří konspirační teorie, což snižuje jeho hodnověrnost. Šéf ČSSD kvůli němu vyhrožuje pádem vlády, pro který však existují závažnější důvody.

V Poslanecké sněmovně proběhlo první kolo volby kandidátů do Rady ČTK, kde se v červnu uvolní dvě místa. Nikdo v něm nezískal potřebný počet hlasů. Čtyři nominanti postoupili do druhého kola, které proběhne na nejbližší schůzi. Mezi nimi byl nejúspěšnější předseda sdružení Akce D.O.S.T Michal Semín se ziskem 83 hlasů. Ke zvolení mu jich chybělo jen 6.

Porušení koaliční smlouvy

Až nyní, necelé dva týdny po první volbě, překvapil razantním prohlášením obvykle zakřiknutý Jan Hamáček. Vyhrožuje koncem vládní koalice, pokud bude do rady zvolen Semín. „Pan Semín je pro nás nepřijatelný. To by znamenalo, že ta důvěra prostě nefunguje. Pokud bychom si nebyli schopni věřit v takto základních věcech, pak nemá smysl v tom pokračovat.“

Rozhořčení sociálních demokratů se dá rozumět. Není to poprvé, co je klub ANO obešel a v tajné volbě podporoval kandidáta SPD ve snaze udržet si Okamurovu přízeň. Takto prošel neúspěšný senátní kandidát SPD Ladislav Jakl do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Nyní se k něčemu podobnému schyluje při volbě do Rady České tiskové kanceláře.

Sociální demokracie se ozvala už po Jaklově zvolení. „Hnutí ANO jsme několikrát jasně sdělili, že bychom nebyli rádi, kdyby podpořili pana Jakla,“ zdůraznil předseda klubu Jan Chvojka. „Po hlasování u nás byla docela vzrušená situace. Takový výsledek jsem neočekával, sám jsem si myslel, že se to nemůže stát,“ přidal se Lubomír Zaorálek.

Představitelé ČSSD veřejně prohlašovali, že si toto porušení koaliční smlouvy s Babišem důrazně vyříkají. Předseda klubu ANO a jeho hlavní sněmovní vyjednávač Jaroslav Faltýnek se ovšem farizejský odkázal na tajnou volbu, čímž dal jasně najevo, že ho podobné výhrady nezajímají.

Situace se opakuje

O tom, že si hnutí ANO ani po tomto excesu s koaliční smlouvou příliš hlavu neláme, svědčí i vyhrocená situace kolem Semína. Je zřejmé, že vládní partner byl znovu odsunut na vedlejší kolej. Z kuloárových zpráv a rozložení hlasů pro jednotlivé kandidáty vyplývá, že došlo k dohodě mezi ANO a SPD na vzájemné podpoře dvou kandidátů do Rady ČTK.

Poslanci ANO v prvním kole většinově podpořili Semína, zatímco kandidát ANO David Soukup dostal nápadně téměř stejný počet 82 hlasů. 72 hlasů obdržel Josef Šlerka nominovaný Piráty a KDU-ČSL, a bývalý předseda rady Tomáš Mrázek navržený ODS dostal 36 hlasů.

Faltýnek předvedl stejně nevěrohodný alibismus jako v případě Jakla. „Je to tajná volba a já na rozdíl od médií nevím, jak kdo hlasoval,“ reagoval, ačkoli jsou sněmovní propočty jasné.

Semín neměl podporu ANO?

Jako z jiného světa je v těchto souvislostech vyjádření Andreje Babiše, který se nyní od Semínovy volby důrazně distancoval. Hnutí ANO prý kandidáta SPD do Rady ČTK nevolilo a volit nebude. Premiér nechápe, proč to Hamáček říká, a informaci o předchozí podpoře Semína označil za nesmysl.

Buď Babiš netuší, co se mu odehrává v klubu, nebo jako častokrát předtím nemluví pravdu. Jednání s Faltýnkem přiznal samotný Semín v rozhovoru pro portál Info (14. 6. 2019). Vyplynulo z něj, že předseda klubu ANO rozesílal esemesky svým poslancům, aby Semína v prvním kole podpořili. Těžko se chce věřit, že by Faltýnek podnikal takto partyzánské akce za zády svého šéfa.

Semín se sešel s Faltýnkem v době, kdy zvažoval kandidaturu do rady za hnutí SPD, které považuje za jemu programově nejbližší. „Nemá smysl cokoliv podnikat bez toho, že by tam nebyla podpora jiných stran,“ objasnil důvod schůzky pragmaticky. Veškeré vyjednávání nechal na Okamurově pravé ruce Radimu Fialovi, a málem to klaplo.

Stát Izrael je terorista?

Semín proslul svými antijudaistickými a antiizraelskými výroky, proto před jeho volbou varovala Federace židovských obcí. Podle ní by neměl být dohled nad veřejnoprávní tiskovou agenturou svěřován lidem s fundamentalistickým viděním světa.

Okamurův kandidát mimo jiné dříve prohlásil, že Stát Izrael, tradičně nejbližší spojenec České republiky na Blízkém východě, je terorista a měl by být vystaven sankcím.

Neuvěřitelné je i jeho konspirační nahlížení na teroristický útok 11. září v New Yorku, naznačující, že za ním nestojí džihádisté, kteří se k němu sami přihlásili, ale společné zájmy amerických a izraelských tajných služeb.

„Oficiální výklad událostí z 11. září je báchorka. Ze všech možných scénářů se mi jeví jako nejpravděpodobnější ten, jenž připouští podíl části mocenských struktur v rámci amerických elit na přípravě i provedení útoků,“ tvrdil zcela vážně nedávno a prospěch ze vzniklé situace i následných invazí měl prý Izrael.

Semín v rozhovoru projevil zvláštní pochopení pro Andreje Babiše. Považuje ho za „fenomén“ a „stává se z něj politik“. Sice často mění názory, ale je mu sympatické, jak teď „bojuje s Bruselem“. Už se nezmiňuje, že tím hlavním důvodem jsou oligarchovy bezprecedentní problémy se střetem zájmů a dotačními podvody.

Michal Semín by byl nepochybně vhodným kandidátem do Rady ČTK za SPD i hnutí ANO. Má pro to všechny ideové i osobnostní předpoklady. Ale tentokrát z toho nejspíš sejde.

Slabý terč

Jan Hamáček si však zvolil poněkud slabý terč, aby něm mohl demonstrovat, že si na svém koaličním partnerovi něco vydupe. Babišovi jsou ve skutečnosti figury typu Semína ukradené, i když se mu ve vhodném okamžiku podbízejí. Něco podobného se předtím přihodilo adeptovi do Rady České televize Petru Štěpánkovi. Tuto „bitvu“ šéf ANO klidně oželí a Hamáčkovi v této drobné věci bez ztráty bodů ustoupí.

Existují mnohem závažnější důvody, proč by měla ČSSD zvažovat opuštění vlády. Jasným signálem byl výsledek voleb do Evropského parlamentu, ve kterých sociální demokraté propadli ze 14,2 procenta na historicky nejhorších 3,9 procenta hlasů. Hnutí ANO pokračuje v luxování Hamáčkových voličů a znovu jako v Sobotkově vládě prodává „úspěchy“ koaličního partnera jako svoje vlastní.

Audit Evropské komise, i když zatím předběžný, přinesl velmi závažná zjištění, která svědčí nejen o pokračujícím střetu zájmů předsedy vlády, ale i o zneužívání evropských dotací ve prospěch Agrofertu. Babišovi nadále hrozí obžaloba ze závažného dotačního podvodu. Podezřelá instalace ministryně spravedlnosti Marie Benešové stále vyvolává otazníky.

Nedořešená je potupná situace kolem jmenování nového ministra kultury Michala Šmardy, která zatím kvůli trucování Miloše Zemana ustrnula na mrtvém bodě. To by měl hlavně řešit v této věci velmi vlažný premiér, který prezidentovi navrhuje členy vlády.

To neskončí dobře

Andrej Babiš naopak kontruje výhrůžkami. „V ČSSD je po volbách značné pnutí. Třeba pan poslanec Chvojka, který podepsal vstup své strany do vlády, už říká, že bych měl odejít z postu premiéra. Tomu nerozumím. Jestli budou v napadání pokračovat, bohužel to neskončí dobře,“ varuje v Lidových novinách.

Hamáčka sice štve, že práci vlády přehlušují premiérovy kauzy, ale zatím mu kryje záda. Jeho první místopředseda Roman Onderka prohlašuje, že ČSSD vládu opustí až po případném prvoinstančním rozsudku. To může trvat několik let.

ČSSD tak teatrálními tanečky kolem Michala Semína odvádí pozornost od mnohem hlubších koaličních problémů, na jejichž řešení nemá chuť nebo odvahu.

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora