Spěšné vyhození Kremlíka může Babišovi překvapivě pomoci

FB A.Babiše

Andrej Babiš na lovů hlasů | FOTO: FB A.Babiše

Konec ministra dopravy Vladimíra Kremlíka proběhl tak rychle, že to nikdo nečekal. Třeba i proto, že prozatímní zkušenost ukazovala, že s vyhozením členů vlády za ANO má premiér Babiš problém. Nyní ovšem všechno proběhlo rychle a „ortel“ ihned podepsal i prezident Zeman. Ten zároveň jmenoval Kremlíkova náhradníka Havlíčka, který tak měl podle původních plánů na chvíli za kolegu zaskočit. Vše ovšem bude jinak, přesně tak, aby to hrálo do předvolebních karet Andreje Babiše.

Ministerský předseda má poslední dobou víc starostí, než by si přál. Naposledy mu vrásky přidělal ministr dopravy Vladimír Kremlík. Poté, co se přišlo na předraženou zakázku na e-shop pro elektronické dálniční známky, musel se nástupce veřejností neoblíbeného Dana Ťoka poroučet také. To ovšem vyvolává mnoho otazníků.

Babiš totiž většinou s výměnami členů svého kabinetu otálí, obzvlášť když mají stranickou legitimaci z ANO, nebo jsou alespoň ministry za premiérovo hnutí. Tentokrát se ovšem Babiš překonal a s Kremlíkem za manažerské selhání zúčtoval dřív, než se šéf dopravy stačil v celé situaci zorientovat. Překvapivě měl ministerský předseda ihned připravenu náhradu a k tomu jeden nápad navíc. Slučování ministerstev.

Právě tato vize možná bude součástí další předvolební kampaně. Proto je důležité tento nápad prezentovat již nyní, aby si voliči dokázali představit, proč by taková inovace byla dobrá. Ušetření peněz za drahé nájmy budov, boj s byrokracií a snížení počtu nepotřebných úředníků. Ve skutečnosti jde spíš o to, že by se velmi hodila vítězi voleb. Kdyby se totiž snížil počet ministerstev, změnil by se i poměr, v jakém by si je vládní koaliční partneři rozdělovali.

S Babišovými počty, které nepřipouštějí, že by jeho hnutí nemělo vyhrát další parlamentní volby, tak jde o jednoduchou rovnici. Když se podaří sloučit některá ministerstva a tím snížit jejich počet, může ANO ovládnout ještě víc resortů než doteď a de facto se dostat do situace, kdy bude mít koaliční partnery úplně v hrsti.

To je ovšem dlouhodobý plán, který pomohlo nastínit právě vyhození Kremlíka a jeho nahrazení dvojministrem Havlíčkem. Krátkodobě ale problém ve vládě pomůže Babišovi také. Najednou totiž v očích některých lidí bude vypadat jako razantní premiér, který nedopustil nekalosti ve státní správě. Přesně tak, jak sliboval, když začínal svůj protikorupční boj.

Lidé, kteří stále věří tomu, že Babiš přišel spasit naši zemi, vmžiku zapomenou na všechny další ministry, kteří přinesli víc škody než užitku. Budou totiž mít v paměti pouze poslední extempore Vladimíra Kremlíka, které však rázně ztrestal přísný premiér. Chce to ovšem podívat se i na to, co tato situace Babišovi přinese, protože předseda vlády nedělá nic, co by se mu nějak nevyplatilo.

Zde se jedná o jednoznačnou snahu zvýšit politický vliv, který dělá našemu premiérovi tak dobře. Současně by se Babiš změnami v počtu ministerstev mohl vyhnout stálému hledání „odborníků“, které sliboval svým naivním voličům. Nyní už dobře pochopil, na koho se může spolehnout, že podá pomocnou ruku při zvelebování jeho impéria. A těch lidí zřejmě není tolik, aby mohl být na každém ministerstvu hnutí ANO jeden.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner