Těch pět let, co vydáváme FORUM, nás hodně naučilo. Děkujeme

Eric Drooker

Náš web Svobodné fórum/FORUM 24 má za sebou již pět let práce pro českou veřejnost. Ve středu 10. února 2015 jsme na tiskové konferenci v pražské Národní kavárně otevřeli web Svobodné fórum, z něhož vznikl dnešní internetový deník. 

Byli jsme tehdy mezi prvními a poněkud osamělými kritiky predátorské moci Andreje Babiše. Snažili jsme se otevřeně popsat rizika, která na českou politickou scénu přinesla obrovská kumulace ekonomické, mediální a politické moci jednoho oligarchy. Zároveň již pět vystupujeme proti oligarchizaci českých médií a autoritářským metodám antiliberálních sil, jimž vévodí prezident Miloš Zeman. Snažíme se bránit českou veřejnost jak před ruskou agresivní propagandou, tak i před manipulací Babišových médií.

Eric Drooker

Začali jsme jako názorový web, na který chodilo denně kolem osmi tisíc lidí. O dva roky později jsme přišli s plnoformátovým internetovým deníkem FORUM 24, který přináší kromě názorů i běžné zpravodajství a pokrývá témata z domova i ze světa. Číslovka 24 zdůrazňuje u nás, stejně jako u jiných médií, že vás provázíme událostmi nepřetržitě.

Občas to bylo strašné a museli jsme se naučit čelit dosud nepoznaným formám nátlaku. Před veřejným ostouzením vrcholným politikem jsme se museli bránit u soudu. Útoky jeho poskoků a ubohých trollů byly na denním pořádku. Byla to docela tvrdá škola.

Díky podpoře stovek občanů a zájmu tisíců lidí jsme se vyvinuli v médium, které denně oslovuje i více než 100 tisíc čtenářů. V roce 2019 přesáhla měsíční průměrná návštěvnost deníku FORUM 24 hranici milion reálných uživatelů. Ve veřejné sbírce a od mnoha stovek dárců jsme získali celkovou podporu 12,6 milionu korun a díky tomu má již naše redakce deset pracovníků.

Po celou dobu jsme usilovali o to, aby si političtí dravci, jako je kupříkladu trestně stíhaný premiér Babiš, nemohli jen tak ochočit a opanovat český stát. Snažíme se oligarchům a postkomunistickým strukturám ztížit jejich roztahování a bránit před nimi polistopadovou demokracii.

Podporovali jsme šíření informací o nehorázném zneužívání médií Andrejem Babišem a doložili jsme hned na začátku, jak tento nestandardní a nedemokratický politik zlikvidoval nezávislé a proevropské liberální deníky. Syndikát novinářů mlčel a mnozí novináři šířili, jak přeháníme. Zejména jim vadilo, že jsme práci v Babišových novinách otevřeně nazvali kolaborací. Dnes je již jasné, že práce novinářů pro média Andreje Babiše je zavrženíhodným selháním a popřením samotného smyslu žurnalistiky.

Podporovali jsme rozšíření nahrávek skupiny Šuman, které zneužívání medií Andrejem Babišem jasně prokázaly, a tím jsme napomohli k sérii demonstrací za svobodu médií. Babiš si musel začít dávat pozor a volit rafinovanější a skrytější formy manipulace. 

Podporovali jsme růst občanské aktivity a veřejné protesty na obranu právního státu, západní orientace České republiky a svobodného prostředí. Informujeme o dění v Evropské unii a jako první jsme přinesli výsledky vyšetřování kauzy Čapí hnízdo Evropským úřadem pro boj proti podvodům či novinky o postupu europarlamentu v otázce střetu zájmů.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Šířili jsme informace o Babišově podnikání a konfliktu zájmů a popsali jsme komplexně celý Babišův mocenský systém, který je postaven na odstranění veřejné kontroly a dělby moci a zejména na tom, že Babiš soustavně porušuje pravidla. Jeho systém je postavený na tom, že směšuje role: zároveň řídí stát a zároveň je podnikatelem, který se státem obchoduje a dostává od něj dotace. Zároveň je vrcholným politikem a zároveň je vydavatelem  novin, které mají politiky kontrolovat. Chce být zároveň rozhodčím i kapitánem vítězného mužstva. To je popření demokracie a nastolení nového systému moci, který vytlačuje konkurenci a ničí férovou politickou soutěž. A právě proto jsme se této lumpárně proti české veřejnosti snažili postavit.

Cítíme, že je za námi kus práce, a cítíme vděčnost vůči všem, kteří nám v tom pomohli. Vlna podpory je opravdu značná. Také ale cítíme, že ohrožení svobody a demokracie v naší zemi trvá a že ta hlavní práce je teprve před námi. Za těch pět let jsme se hodně naučili a také jsme zažili mnoho zklamání. Pohled na lidi v našem oboru, či v politice a státní správě, kteří slouží pokleslému mocenskému systému, jenž deformuje demokracii a ničí liberální prostředí v zemi, je nekonečně smutný. Mnoho přátel jsme ztratili, ale mnoho jiných a lepších jsme získali.  A za to jsme rovněž vděční.

Andreji Babišovi bychom rádi poděkovali, že nás i další novináře z nových projektů naučil postavit se na vlastní nohy a začít po dvou desítkách let kariéry znovu od nuly. Část demokraticky orientovaných žurnalistů totiž ztratila po jeho nástupu k moci možnost nebo chuť pracovat v zavedených vydavatelstvích oligarchického kartelu. Učili jsme se čelit novému druhu nemorálnosti a hlouposti vládnoucí politické garnitury, jaký jsme do té doby nepoznali. Nás to sice posunulo, ale České republice to velice ublížilo. Proto je takové poděkování jen ironickým povzdechem.

Náš další program je celkem jasný. Budeme dál – společně s dalšími demokraticky orientovanými Čechy – pracovat pro svobodné prostředí v naší zemi. Pro Českou republiku, která patří do rodiny demokratických západních zemí. 

Píšeme o tom, o čem ostatní mlčí!

Pavel Šafr

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]