Teď se ukáže nezávislost justice. Babiš se musí obhájit před soudem, na facebookové lži už není prostor

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Dlouho očekávaná zpráva o dění v kauze Čapí hnízdo je na světě. Policie ukončila vyšetřování dotačního podvodu a navrhla, aby byl Andrej Babiš obžalován. Zdá se tedy, že se ke svému finále blíží případ, který vrhl špatné světlo na celou naši zemi a poprvé naplno ukázal, co je český premiér zač. Před volbami tak stojí před veřejností otázka: Chcete mít v parlamentu muže, který vám krade peníze z vašich kapes?

Jestli se zdálo, že mediální i politický rozruch kolem exposlance TOP 09 Dominka Feriho už do parlamentních voleb nic nepřebije, dnes se situace radikálně mění. Nyní totiž musí být upřena pozornost především na ministerského předsedu a hlavně na všechno, co se nyní kolem něj bude dít.

Farma Čapí hnízdo v Olbramovicích (ČTK)

Návrh policie je totiž jedna věc, ale to vůbec neznamená, že Babiš skutečně stane před soudem. O tom bude rozhodovat státní zástupce a právě na jeho práci je třeba pozorně dohlížet. Jaroslav Šaroch totiž už jednou málem smetl padesátimilonový podvod ze stolu a trestní stíhání premiéra zastavil. 

Nebýt tehdejšího nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který shledal v Šarochově práci nedostatky a stíhání obnovil, měl by už dnes šéf hnutí ANO klidné spaní. Jak ovšem dopadne další posouzení jakéhokoliv návrhu státního zástupce nyní nikdo neví. Situace v justici se totiž změnila.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová se ani nesnaží maskovat, že kope za Babišovy zájmy, a její tlak na Pavla Zemana, který skončil jeho rezignací, je důkazem, že se něco chystá. Benešová totiž mohla mít indicie, kdy bude kauza Čapí hnízdo uzavřena, a zvýšila proto tlak na nejvyššího státního zástupce do té míry, aby byl nucen skončit. Navíc ministryně rovnou prohlásila, že jeho nástupce má být vybrán ještě do voleb.

()

To znamená, že si tohoto člověka vybere sám Babiš a nechá ho potom, aby mu s problémem pomohl. Jestliže Benešová zmiňuje jméno Ivo Ištvan, je nutné si vzpomenout, že právě on, společně s Robertem Šlachtou, pomohl zásahem na Úřadu vlády současnému premiérovi do sedla.

Reakce Andreje Babiše, které se dočkáme velmi brzy, je čitelná už dopředu: Všichni se na něj domluvili, chtějí ho dostat z politiky, jedná se o práci mafie. Ale výmysly, lži a neakceptovatelné útoky na všechny, kdo podvod, o němž spekulujeme už pouze my v ČR, objasnili, musí skončit.

Je jasné, že média ovládaná Babišem spustí kampaň za očištění svého šéfa, sám premiér bude kňučet všude, kde mu dají prostor, ale to přeci nemůže stačit po tom, kdy je policie přesvědčena o tom, že by měl stanout před soudem. Padni komu padni: Jestliže ještě před pár dny Babiš ukazoval na Feriho, ať teď ukáže stejnou morálku a odstoupí z funkce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]