Teď už je jasné, proč prezident nemohl mít telefon

Miloš Zeman a jeho okolí slaví poslední volební vítězství. (ČTK)

Miloš Zeman a jeho okolí slaví poslední volební vítězství. | FOTO: ČTK

Byla to jedna z překvapivých zpráv posledních měsíců. Miloš Zeman nemá mobilní telefon ani pevnou linku. Nemůže navázat kontakt s lidmi mimo zámek Lány nebo Pražský hrad, kdykoliv by chtěl. Je závislý na tom, kdy mu půjčí nebo nepůjčí telefon vedoucí Kanceláře prezidenta republiky bez bezpečnostní prověrky Vratislav Mynář. Teď už je jasné, proč mu jeho mobil nenechali.

Prezident už řadu měsíců patrně nebyl podle jeho nejbližšího okolí ve stavu, kdy by jako vrchní velitel armády a nejvyšší ústavní činitel měl mít u sebe neustále mobilní telefon. Nikdo zřejmě netušil, co by mohl způsobit. Vzhledem k tomu, že Viktora Orbána při nedávném setkání oslovoval Andreji a mluvil na něj rusky, mohl by nekontrolovaný mobil v jeho rukou být skutečnou katastrofou pro Českou republiku.

Okolí prezidenta zřejmě chtělo ČR ušetřit ostudy, která by mohla vzniknout například tím, že by zatelefonoval Angele Merkelové a objednal by si u ní pudink. Na druhou stranu hradního seniora izolovalo jeho okolí natolik, že i kdyby chtěl zavolat někomu mimo Hrad, například aby se svěřil s onou izolací, nemohl to udělat. Ve skutečnosti o žádnou obranu před ostudou nešlo, Mynář a spol. měli, jak se ukazuje, nad Zemanem jasnou moc.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Jak dlouho to trvalo, to nyní řeší policisté a tajné služby. Ty zajímá, kdo v posledních týdnech a měsících na Pražském hradě rozhodoval, kdo podepisoval dokumenty a jestli nebyly spáchány zločiny proti republice. Pokud by řešili například sabotáž, hrozí Mynářovi a spol. až 20 let vězení.

Nebýt odvážného postupu Zemanova ošetřujícího lékaře a rázných kroků Miloše Vystrčila a dalších senátorů, Mynář s Ovčáčkem by i nadále vytvářeli alternativní realitu Miloše Zemana, vitálního pacienta, který si čte, šprýmuje s personálem, cvičí, a předkládali by i nadále zcela absurdní jídelníček typu vinná klobása.

S odstupem času, až budeme na celé tohle tragické divadlo vzpomínat, zřejmě se budou stále dokola vkrádat otázky: A co na to jeho rodina? To manželce a dceři nevadilo, že jejich nejbližší nesmí mít svůj mobil, že se s ním nemohou spojit, když potřebují? A to jim nevadilo to nedůstojné divadlo okolo hospitalizace? A jak se o něj jeho okolí staralo v Lánech a proč jeho stav nechalo dojít tak daleko?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]