„Tehdy jsem nejsilněji cítil, jak chutná svoboda,“ vzpomínal Bush starší na 17. listopad 1990

George Bush starší v roce 1989. (Wikipedia)

George Bush starší v roce 1989. | FOTO: Wikipedia

17. listopadu 1990 přijel do Prahy poprvé v historii úřadující americký prezident. George Bush starší zavítal do hlavního města Československa přesně rok po vypuknutí sametové revoluce. Vystoupil na Václavském náměstí jako hlavní postava oslav znovunabytí svobody v Československu a předal zde Čechoslovákům repliku Zvonu svobody. Pikantní je, že Československo tehdy bylo stále součástí, i když jen formální, Varšavské smlouvy, tedy vojenského bloku, který byl nepřítelem Spojených států.

Návštěva 41. prezidenta USA trvala čtyřiadvacet hodin. George Herbert Walker Bush se v Praze sešel s prezidentem Václavem Havlem, premiérem Marianem Čalfou, předsedou parlamentu Alexandrem Dubčekem a kardinálem Františkem Tomáškem. Bush starší také přednesl projev v tehdejším Federálním shromáždění.

„Je pro mě čest, že jsem prvním americkým prezidentem, který kdy navštívil vaši zemi, aby vám přinesl srdečné pozdravy amerického lidu při prvním výročí návratu Československa ke svobodě. Sametová revoluce uspěla bez jediného výstřelu. Proti násilí jste rozvinuli sílu myšlenek, proti zdi lží jste postavili pravdu. Tisíce odvážných činů Čechů a Slováků se spojilo v jediný hlas. Nastal čas vrátit svobodu zpět do Československa,“ řekl George Bush starší ve Federálním shromáždění.

Vrcholem návštěvy 41. amerického prezidenta bylo shromáždění na Václavském náměstí, na kterém tehdy panovala skutečně atmosféra svobody. George Bushe staršího a Václava Havla tehdy přivítal stotisícový dav, politici se zdravili s lidmi, z pódia hrála hudba. Bush starší později prohlásil, že během návštěvy Československa vůbec nejsilněji cítil, jak chutná svoboda.

George Bush starší působil v letech 1981–1989 jako viceprezident ve vládě Ronalda Reagana. Toho následně ve funkci hlavy státu v lednu 1989 vystřídal. Byl tak u moci v době, kdy se hroutily komunistické režimy ve východní Evropě. George Bush starší je také jediným americkým prezidentem, který kdy ve funkci Československo navštívil.

Prahu, jakožto hlavní město České republiky, poté navštívili další američtí prezidenti. Bill Clinton v roce 1994, George Bush mladší v letech 2002 a 2007 a Barack Obama v roce 2009. Úřadující prezident USA Donald Trump, jehož první manželka Ivana pochází z Československa, Českou republiku zatím ve funkci hlavy státu nenavštívil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]