Telefony Xiaomi špehují své uživatele. V Česku je používají Úřad vlády i policie

ČTK

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Rumunský softwarový inženýr Gabriel Cîrlig přišel při testování telefonů čínské značky Xiaomi na znepokojivou skutečnost. Telefony sledují aktivitu svých uživatelů a údaje následně odesílají na čínské servery. Cîrlig svá konkrétní zjištění popsal deníku Aktuálně.cz. V rozhovoru promluvil i o nebezpečích, jež sběr dat představuje pro instituce, které tyto telefony používají. V Česku mezi ně patří Úřad vlády i Policie ČR.

„Když používáte přehrávač hudby Xiaomi, jejich aplikaci na čtení zpráv, prohlížeč nebo i jen aplikaci pro zobrazení domovské obrazovky, tak se to všechno zaznamená společně s vaším unikátním identifikátorem,“ popsal Cîrlig deníku. „Záznamy zahrnují také informace o hudbě a videích, na která se díváte, titulky článků a historii z vašeho prohlížeče,“ varuje.

Pavel Hofman

Data telefon následně odesílá na server Alibaba, který má čínskou webovou adresu, fyzicky ale sídlí v Singapuru a Rusku. Odesílanými informacemi mohou být i uživatelská jména, adresy, a v případě špatně naprogramovaných stránek dokonce i přístupová hesla. Kromě samotných telefonů jsou nebezpečné i softwarové produkty od Xiaomi, například jejich webové prohlížeče Mi Browser Pro a Mint Browser.

Deník Aktuálně.cz dále zjistil, že telefony značky Xiaomi jsou v Česku využívány například zaměstnanci Úřadu vlády. Několik stovek jich vlastní také česká policie a pro nadcházející sčítání lidu je nakoupil i Český statistický úřad.

Společnost Xiaomi bezpečnostní riziko odmítá. „Ta tvrzení jsou nepravdivá. Soukromí a bezpečnost je naše hlavní priorita a striktně dodržujeme místní zákony a regulace týkající se soukromí uživatelských dat,“ uvádí. Firma odesílání dat přiznává, ujišťuje ale o jejich anonymitě a šifrování. Cîrling s těmito prohlášeními nesouhlasí. Firma podle něj říká polopravdy a nepřiznává, že sbírané informace jde na serveru spojit s konkrétními osobami, což na pokusech s telefony sám dokázal.

Sbírání uživatelských dat není neobvyklé. Pro lepší cílení reklamy na uživatele to dělají například i webové prohlížeče Google Chrome nebo Mozilla Firefox. Rozdíl je ale v transparentnosti, s jakou zmíněné prohlížeče ke sběru dat přistupují. Cîrling navíc prý nenašel důkaz, že by nasbíraná data někam odesílaly. Rozhodně podle něj bez vědomí uživatele nesbírají adresy navštívených webů.

Nejedná se o první bezpečnostní incident spojený s čínskými technologiemi. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) už v roce 2018 varoval před telefony Huawei. Upozornil, že by mohly sbírat data pro potřeby čínské komunistické vlády. NÚKIB už se zjištěními ohledně telefonů Xiaomi zabývá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner