Předseda ODS Petr Fiala měl být na FTV Prima hostem pořadu Partie. Naproti němu měl sedět předseda vlády Andrej Babiš. Jenže podle Fialy si Babiš přál být v pořadu sám, což se také stane. Televize tak dělá premiérovi laciné PR jen proto, že on sám není schopen vyjít z jakékoli diskuze s názorovým oponentem jako vítěz.

Největší tragédií pro Babiše bývají Otázky Václava Moravce, ostatně proto tam také zase tak často nechodí. Nestačí Fialovi, předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi, prostě nikomu, kdo je na debatu připraven. Už to došlo tak daleko, že premiér nestačí ani moderátorovi Václavu Moravcovi, který obvykle očekává hlavně to, že dostane odpověď na položenou otázku (a pak to případně schytá na Babišově bulvárním webu Expres.cz).

Babiš nechce jít do střetu s Fialou proto, že když mu naposledy chtěl vnutit svoji předvolební čepici „Silné Česko“, předseda ODS divákům sdělil, že Babiš má sice kšiltovku, ale on má program. A zdaleka to nebyl první ani poslední Babišův trapas v debatě, kterou prohrál na celé čáře.

Jenže fakt, že televize ustoupí, Babišovi otevřeně hraje do karet. Nikdo z moderátorů FTV Prima mu nebude klást nepříjemné otázky, na to se můžeme spolehnout. Premiér ani nebude muset nutně říkat pravdu, protože ani v ověřování faktů moderátoři na Primě příliš neexcelují. Obdivné rozhovory jim jdou výborně, zažil to Babiš, zažil to i prezident Miloš Zeman.

Pokud televize nebudou vyžadovat, že za dramaturgií pořadu stojí jejich tvrci a nikoli politici, stanou se asi tak užitečnými jako hradní TV Barrandov. Televize má v dnešní době stále ještě zásadní dopad, i když to někteří lidé rádi popírají. Není možné, aby tam politik hodinu seděl a říkal, co se mu zachce, aniž by mu někdo oponoval.

Andrej Babiš již několikrát dokázal, že v diskuzi svým oponentům naprosto nestačí. A jeho voliči mají právo se o tom přesvědčit.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora