Televize Nova překroutila slova Zelenského. Ruská propaganda by to nezvládla dovedněji

Ruský tyran a válečný zločinec V. V. Putin  (Týdeník FORUM / Pavel Beneš / se svolením autora)

Ruský tyran a válečný zločinec V. V. Putin | FOTO: Týdeník FORUM / Pavel Beneš / se svolením autora

Zpravodajský web televize Nova se skutečně vyznamenal. Článek o projevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dostal titulek „Zelenskyj přiznal, co bude po válce. Ukrajinu už dělí mezi západní země“. Pravdou není nic z toho. Zelenskyj nic nepřiznal a Ukrajinu nedělí mezi západní země.

Podstata toho, co Zelenskyj říkal v projevu, je úplně jiná. Říká tam, že ruský teror nedosáhne svého cíle a pak přijde čas ukrajinského vítězství a země projde poválečnou obnovou. Do toho se zapojí desítky partnerských zemí a celkový objem pomoci bude více než bilion dolarů.

(Týdeník FORUM)

To rozdělování Ukrajiny znamená ve skutečnosti jakýsi patronát nad některými částmi země, které jsou zdevastované putinovskými hordami.

„Tento systém umožní předním zemím a společnostem převzít patronát nad obnovou ukrajinských regionů, měst, průmyslových odvětví a podniků. Nejen proto, abychom je obnovili, ale abychom ukázali, že svobodný svět a uvědomělé země jsou vždy silnější než jakákoli tyranie a agrese,“ řekl Zelenskyj.

„Již nyní vidíme zájem o záštitu ze strany Francie a Velké Británie, Nizozemska a Německa, Dánska a Finska, Itálie a Turecka, Polska a Portugalska, České republiky a Slovinska, Lotyšska a Estonska, Švýcarska a Slovenska, Rakouska a Řecka, Kanady a Spojených států amerických, Japonska a Austrálie. A to není úplný výčet zemí,“ vyjmenovává prezident.

Pak navrhuje, aby se výstava EXPO konala v roce 2030 v Oděse. Je to město, které je nejen jedním ze symbolů odporu, ale zároveň „velkým přístavem, který zajišťuje sociální blahobyt desítek zemí v Africe, Asii a Evropě“, což letos ukázala i iniciativa pro vývoz obilí. Ta pomůže „obnovit potravinovou bezpečnost v nejchudších zemích, které balancují na hraně hladomoru a destabilizace – v Etiopii, Somálsku, Jemenu a dalších“.

Zelenskyj také zmínil, že Ukrajina se už začleňuje do Evropské unie, už se zapojila do jednotného energetického systému Unie a její potenciál v oblasti „zelené“ energie nahradí Evropě špinavá ruská fosilní paliva.

Tohle Zelenskyj řekl. Na Nově z toho vyrobili sdělení, že Zelenskyj se přiznal, že chce pro Západ rozparcelovat vlastní zemi. Ruští televizní šílenci jako Solovjov a Simonjanová by to ve svých hysterických pořadech nemohli překroutit dovedněji. „Přiznat se k něčemu“ v běžné mluvě znamená vyjevení nějakého vlastního zločinu nebo přestupku. Rozdělovat vlastní zemi pro cizáky je vlastizrada.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V článku jsou ještě další zajímavé formulace, třeba že „už v červenci se kyjevská vláda se západními představiteli domluvila, jak si Ukrajinu rozparcelují… obnova proběhne v režii Spojených států amerických a Evropy“.

Takových titulků, kde dokonce i v textu samotném je něco jiného, tam najdeme víc. „Válka dávno mohla skončit, tvrdí Lavrov. Vysvětlil, co Rusku brání“, „Můžeme za válku na Ukrajině, přiznali Němci. Řekli, co Putina přimělo zaútočit“ nebo „Putin může na Ukrajině zvítězit každým dnem, varuje bývalý velitel NATO“. Ne, Lavrov nevysvětlil, co Rusku brání. Lavrov lže.

Němci nepřiznali, že mohou za válku na Ukrajině. Německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann jen řekl, že „z dnešního pohledu je jasné, že rozhodnutím pokračovat ve výstavbě Nord Streamu 2 po anexi Krymu v roce 2014 přispělo Německo k rozpoutání války na Ukrajině“. To je něco jiného. Titulek navozuje dojem, že Putin vlastně není hlavním viníkem invaze a války.

Generál Wesley Clark neřekl, že Putin může zvítězit „každým dnem“, ale že ruské ostřelování raketami může trvat celé týdny a „kdyby“ provedl Putin jeden úspěšný manévr a Kyjev požádal o příměří, bylo by to pro Putina vítězství. Letmým pátráním zjistíme, co ještě generál povídal.

()

„To je ruská strategie, nemohou vyhrát na bojišti, možná mohou ukrajinský lid přimět k tomu, aby požadoval příměří a obnovil svou síť. A o to Putinovi jde, chce, aby se přestalo bojovat, chce úlevu od sankcí. A chce obnovit armádu, aby to mohl znovu rozjet a dokončit svou misi na ovládnutí Ukrajiny.“ Nevyznívá to trochu jinak?

Samozřejmě si nepředstavujeme, že na Nově nebo i v dalších českých médiích, kde se zjevují takové perly, jsou napojeni telefonem na tajné ústředí v nějakém sklepení v Sankt Petěrburgu. Představa, že zaměstnanci pana Prigožina, Putinova dvořana, ráno na poradě rozdají papírky s pokyny „A tohle pošlete do Novy, Primy, Parlamentním listům a spřáteleným institutům“ by byla trochu konspirační. Trochu, protože kolísání prokremelských informačních produktů vypadá někdy příliš koordinovaně a tematicky a jazykově pozoruhodně sladěné. Také po vyhoštění ruských diplomatů a pak těsně po invazi na Ukrajinu nastala u některých konkrétních subjektů pozoruhodná nejistota, co teď. Pak vystartovali zase jako na povel. Někdy je za tím vším ale jen malé, popřípadě žádné myšlení.

()

Ve společnosti, kde ruské dezinformační mlhy plošně ztěžují dohlednost na fakta, ale nepřekvapí, když něco z toho pokřiveného myšlení a deformovaného jazyka v hlavách lidí zůstane. Sklon nezatěžovat se příliš myšlením a usnadnit si práci potom vede k tomu, že fráze naskakují samy a chybí sebereflexe. Když bude chybět, dočteme se třeba ještě, že zatímco Zelenskyj parceluje, Putin chce sjednocovat. To je dokonce svým způsobem pravda. Že je to sjednocování v duchu sjednocovacích aktivit Čingischána, Saddáma a wehrmachtu se pak dozvíme někde v hlubinách článku, nebo vůbec.

Média oslovující publikum poněkud méně hloubavého ducha by si na to měla dávat pozor. Pokud jim to za to stojí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články