Pojmenování pořadu „Česko hledá prezidenta“ se ukázalo u první společné debaty prezidentských kandidátů jako zavádějící. Vedení televize mělo tento pořad rovnou nazvat: „TV PRIMA hledá krále lůzy“. Tomu přesně odpovídal děsivý divácký zážitek.

Forma, která kombinovala nechvalně proslulý „Kotel Michaely Jílkové“ se soutěží „Česko hledá superstar“, přesně odráží pokleslou populistickou kulturu médií v naší zemi.

Je naprosto nepředstavitelné, aby německá nebo rakouská televize uspořádala předvolební duel politiků jako gladiátorské hry, při nichž rozlícený dav skanduje, křičí jako na fotbale a divák má poznat sílu kandidáta podle toho, která část publika řve hlasitěji.

Volba hlavy státu není žádným hledáním superstar. Nejsou to ani gladiátorské hry. Je to vážná věc, jež se týká našeho osudu. A představa, že o našem osudu rozhoduje rozdrážděný dav, je opravdu znepokojující.

Jistě že v takto zinscenovaném dryáčnickém divadle se cítí Miloš Zeman jako ryba ve vodě. A to dokonce i v situaci, kdy je viditelně indisponovaný. Vypadalo to, jako by mu TV Prima ten hnusný kabaret ušila na míru. A navíc si dala velký pozor na to, aby Zeman nebyl viděn, jak jde. Šikovným trikem se Miloš Zeman na podiu ocitl rovnou v sedě. A když na konci těžce vstal, přišel mu hned na pomoc jeho tajemník.

Jiří Drahoš obstál v těch tématech, která jsou podstatná pro výkon funkce prezidenta. To hlavní, co řekl, byla reakce na Zemanovo holedbání, jak statečně bojuje proti nelegální imigraci. Drahoš ho důrazně upozornil, že o migraci se nejedná v Moskvě nebo v Pekingu, kam Zeman tak rád jezdí. Skutečnost, že se s Milošem Zemanem z evropských partnerů nikdo vážně o ničem nebaví, by šla koneckonců doložit ze zahraničního tisku. O faktickém přínosu Miloše Zemana do jakékoli evropské diskuze se vůbec nikde nedočteme. Prostě proto, že žádný takový přínos není.

Jestli Jiří Drahoš jako král lůzy nepůsobil, tak by to mělo být považováno za jeho plus. A jeho vystupování bylo zcela důstojné. A na rozdíl od Zemana nevzbuzoval obavy, že se nedožije inaugurace.

Zemanovy bonmoty před natěšeným publikem jsou dovedností, která je při výkonu funkce prezidenta zcela zbytečná. Nehledáme kašpara. Hledáme člověka, který bude (pro změnu) dodržovat ústavu, respektovat právní řád a dobře reprezentovat Českou republiku. V této disciplíně Zeman totálně selhal. A jeho příznivci navíc předvedli, že byli poprvé v divadle.

Šéfredaktor deníku FORUM 24 a časopisu Revue FORUM.

Pavel Šafr na Twitteru (průběžné komentáře)

Facebook (odkazy na Forum 24 a Revue FORUM)

Náš časopis Revue FORUM je právě v prodeji na trafikách Lagarder a Geco a také zde v e-shopu.

Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku ve veřejné sbírce!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora