Vladimír Just / Esej O relativizacích, lžích i mazání z médií: Lidice 1942, Přerov 1945, Praha 1968 a Ukrajina 2022 O relativizacích, lžích i mazání z médií: Lidice 1942, Přerov 1945, Praha 1968 a Ukrajina 2022 „Říkali jsme poručíkovi, aby ušetřil děti. Odvětil, že jsme příliš jemné povahy a že co je Němec, patří zabít. …
Pavel Šmejkal / Zpráva František Moravec: Nejlepší český zpravodajec František Moravec: Nejlepší český zpravodajec František Moravec patří k osobám, které byly po dlouhou dobu přehlíženy, měl být dokonce z naší historie vymazán. …
Milan Scholz / Esej TGM a Evropa: Jak Masaryk přemýšlel o evropské integraci a varoval před „pěstním právem“ TGM a Evropa: Jak Masaryk přemýšlel o evropské integraci a varoval před „pěstním právem“ „Zlé je v politice, že lidé nemají trpělivosti. Ta netrpělivost! Vezměte například londýnskou, ženevskou a jiné …
Adam Drda / HlídacíPes.org / Komentář Když zpívat nestačí. Anticharta, nejmasovější manifest umělců v českých a slovenských dějinách Když zpívat nestačí. Anticharta, nejmasovější manifest umělců v českých a slovenských dějinách Komunistická kampaň proti Chartě 77, zvykově označovaná jako Anticharta, patří k zásadním událostem v …
Lenka Mandová / historie V Nehvizdech u Prahy vznikl nový pomník výsadku Kubiše a Gabčíka z Operace Anthropoid V Nehvizdech u Prahy vznikl nový pomník výsadku Kubiše a Gabčíka z Operace Anthropoid Od seskoku československých vojáků Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, Moravana a Slováka, v rámci operace Anthropoid …
Pavel Šafr / Polemika Rozdělení federace bylo přínosem pro Slovensko i pro Česko Rozdělení federace bylo přínosem pro Slovensko i pro Česko Vždy při výročí rozdělení československé federace slyšíme pláč, jaká to byla nesmírná tragédie, že se společný stát …
Petr Hlaváček / Esej Blaník v soukolí českých dějin: O blanickém mýtu v časech sovětizace české společnosti Blaník v soukolí českých dějin: O blanickém mýtu v časech sovětizace české společnosti Každý Čech, který prošel školským systémem, zná pověst o hoře Blaníku. V ní spí rytíři, kteří přijdou české zemi na …
Igor Lukeš / Rozhovor Mašínové mě mlátili, protože můj otec byl komunista! S Paulem Fierlingerem o jeho rodině, exilu a Československu Mašínové mě mlátili, protože můj otec byl komunista! S Paulem Fierlingerem o jeho rodině, exilu a Československu Paul Fierlinger je jedním z nejtalentovanějších umělců své generace. Na jeho autobiografický film Drawn from Memory …
Helena Kalendová / historie Nepolapitelný Jan Smudek: O protinacistickém odbojáři z Chodska a jeho dvojím návratu Nepolapitelný Jan Smudek: O protinacistickém odbojáři z Chodska a jeho dvojím návratu Gestapem nikdy nezadržený Jan Smudek, zvaný „nepolapitelný Jan“, dnes patří k našim pozapomenutým protinacistickým …
Věra Tydlitátová / Esej Jak funguje davová hysterie: O antivaxerech, antisemitismu a obětních beráncích Jak funguje davová hysterie: O antivaxerech, antisemitismu a obětních beráncích Přiznávám se, že mnoha věcem v dnešní době nerozumím. Možná jsem už stará a svět je jinde. Ale když se podívám do …
Radomyr Mokryk / historie Umění navzdory komunismu: O perzekuci intelektuálů na Ukrajině, v Gruzii a Československu Umění navzdory komunismu: O perzekuci intelektuálů na Ukrajině, v Gruzii a Československu Po sedmi letech, které uběhly od ukrajinské revoluce na Majdanu, se politický a kulturní vývoj v této zemi stal …
Miloš Doležal / Esej Sestoupil do šera tajemné hrobky: pražský spisovatel Johannes Urzidil a jeho poslední cesta do Evropy Sestoupil do šera tajemné hrobky: pražský spisovatel Johannes Urzidil a jeho poslední cesta do Evropy Listopadový Řím 2021. Ve stínu kupole chrámu sv. Petra stojím na malém hřbitůvku Campo Santo Teutonico, ohraničeném …
Petr Pazdera Payne / vzpomínka Včera zemřel Petr Uhl, statečný ateista se slabostí pro evangelíky Včera zemřel Petr Uhl, statečný ateista se slabostí pro evangelíky Jakmile jsem si to přečetl, vzpomínky začaly vyvěrat proudem z hlubin paměti jako láva. Nejprve bych měl asi …
Vojtěch Kreuz / historie Kdo byl strůjcem slávy pražské kavárny Slavia? Pohnuté osudy podnikatele Václava Fišera Kdo byl strůjcem slávy pražské kavárny Slavia? Pohnuté osudy podnikatele Václava Fišera V dnes již zaniklé vsi Boží Dar na Nymbursku se 31. října 1879 ve tři hodiny odpoledne narodil Václav Fišer, jeden …
Jan Ziegler / Názor Zopakujme akci z doby před sto lety a pozvěme slušné Rusy Zopakujme akci z doby před sto lety a pozvěme slušné Rusy Československo v roce 1919 odsouhlasilo pomoc ruským uprchlíkům, kteří ze své vlasti uprchli před bolševickým …
ČTK / FORUM 24 / Zpráva Čaputová: ČSR byla moderním státem, stala se předpokladem slovenské státnosti Čaputová: ČSR byla moderním státem, stala se předpokladem slovenské státnosti První Československá republika byla moderním státem a stala se předpokladem samostatné slovenské státnosti, řekla …
Petr Pithart / Esej K výročí 28. října: Benešova „memoranda“ a zakládající ideály našeho státu K výročí 28. října: Benešova „memoranda“ a zakládající ideály našeho státu Také občas opakuji Masarykovo dictum o tom, že státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily. Je svůdné, zní …
Radek Aubrecht / Esej Bylo Rakousko-Uhersko „žalářem národů“? Bylo Rakousko-Uhersko „žalářem národů“? Právě dnes, totiž 28. října, si připomínáme vznik samostatného Československa. Společný stát Čechů a Slováků, a …
Hlídací pes / Zpráva „Je čas udělat něco pro svobodu.“ Na Cínovci má vyrůst památník obětem železné opony „Je čas udělat něco pro svobodu.“ Na Cínovci má vyrůst památník obětem železné opony Bývalí pohraničníci z Klubu českého pohraničí odhalili minulý víkend na Cínovci sochu strážce hranice se psem. …
Ladislav Kudrna / Esej O postmarxistickém revizionismu aneb Co byla normalizace? O postmarxistickém revizionismu aneb Co byla normalizace? Pro okruh historiků, bagatelizujících obludnost tzv. normalizace a zároveň i úlohu disentu, aby mohli vyzdvihovat …