Miroslav Vodrážka / komentář Historie jako variace na domácí zabijačku. Patří do školní výuky didaktický populismus? Historie jako variace na domácí zabijačku. Patří do školní výuky didaktický populismus? V roce 2022 vydalo Nakladatelství Fraus ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR) badatelský …
Milan Scholz / esej K tradici českého prezidentství: T. G. Masaryk je trvalou výzvou pro skutečné státníky i sebestředné politikáře K tradici českého prezidentství: T. G. Masaryk je trvalou výzvou pro skutečné státníky i sebestředné politikáře Po první světové válce se stalo republikánské zřízení ve střední Evropě normou, vedle Československa jej přijalo …
Jan Kalous / historie Jan Masaryk jako varovný příklad demokratického politika uhýbajícího před odpovědností Jan Masaryk jako varovný příklad demokratického politika uhýbajícího před odpovědností Řekne-li se Černínský palác, mnoha lidem téměř automaticky naskočí další jméno – Jan Masaryk. Sídlo …
Milan Scholz / esej T. G. Masaryk a idea republikánství aneb Jak se Československo stalo republikou T. G. Masaryk a idea republikánství aneb Jak se Československo stalo republikou České prezidentské inaugurace se neodehrávají ve dnech okolo 7. března tak úplně náhodou. Právě v toto datum se …
Jan Cholínský / historie Komunistický převrat v únoru 1948 je stále líčen zkresleně. Jak jej interpretoval českoamerický historik Josef Kalvoda? Komunistický převrat v únoru 1948 je stále líčen zkresleně. Jak jej interpretoval českoamerický historik Josef Kalvoda? V českém akademickém prostředí i ve veřejnoprávních médiích dosud neodezněl či přesněji řečeno pokračuje trend …
Ladislav Kudrna / historie Cesta k Vítěznému únoru 1948: Likvidace veteránů RAF aneb Třídní boj v praxi Cesta k Vítěznému únoru 1948: Likvidace veteránů RAF aneb Třídní boj v praxi Jeden ze symptomů sovětizace Československa, jejímž vyústěním byl „Vítězný únor“ 1948, od něhož dnes uplynulo 75 …
Jan Jandourek / glosa Českoslovenští piloti v Anglii naši protektorátní vlast zatahovali do války. Aspoň podle logiky kolaborantů Českoslovenští piloti v Anglii naši protektorátní vlast zatahovali do války. Aspoň podle logiky kolaborantů V sobotu 25. února oslaví 100. narozeniny generál Emil Boček, poslední žijící český pilot, který usedl v britské …
Helena Kalendová / historie Znovuobjevení Masarykova lesa: Po stopách T. G. Masaryka v dnešním Izraeli Znovuobjevení Masarykova lesa: Po stopách T. G. Masaryka v dnešním Izraeli Nejspíš jen málokdo z nás slyšel o lese, který nese jméno prvního československého prezidenta. Bude to nejspíše …
Jan Ziegler / komentář Rozpad Československa nebyl žádnou tragédií, ale logikou dějin Rozpad Československa nebyl žádnou tragédií, ale logikou dějin Slavme vznik České republiky, jejíž třicáté výročí jsme si nedávno připomněli, protože se jednalo o návrat k …
ČTK / zpráva Zemřel Viktor Fajnberg, jeden z osmi statečných ze srpna 1968 Zemřel Viktor Fajnberg, jeden z osmi statečných ze srpna 1968 Ve věku 91 let zemřel sovětský disident Viktor Fajnberg - jeden z "osmi statečných", kteří v srpnu 1968 …
Pavel Šafr / názor Slavíme 30 let České republiky, nejlepšího státu v našich dějinách Slavíme 30 let České republiky, nejlepšího státu v našich dějinách Stereotypní oslavy 28. října, tedy vzniku Československa, státu, který již neexistuje a který neznamenal …
ČTK / zpráva Vývoj v Česku a na Slovensku je příběhem úspěchu. V obou zemích ale byla tato cesta odlišná, míní analytik Vývoj v Česku a na Slovensku je příběhem úspěchu. V obou zemích ale byla tato cesta odlišná, míní analytik Vývoj v České republice a na Slovensku od rozdělení Československa na konci roku 1992 je příběhem úspěchu. V obou …
Dan Hrubý / Anketa 33 let svobody: Co se povedlo a čeho jsme se naopak nedokázali zbavit? 33 let svobody: Co se povedlo a čeho jsme se naopak nedokázali zbavit? Asi každý ctí (a cítí) svou vlastní hierarchii státních svátků. Dovedl by zdůvodnit, proč je pro něj některý ze …
Miloš Doležal / esej Venkovský lékař na létajícím stroji: Příběh Kafkova strýce, který nenastoupil do transportu Venkovský lékař na létajícím stroji: Příběh Kafkova strýce, který nenastoupil do transportu Pohřební zřízenci vynášejí z domu v Bílkově ulici č. p. 4 (v té době se jmenuje Waldhauserstrasse) na pražském …
ČTK / zpráva Pieta na Vítkově připomněla výročí vzniku Československa. Svoboda a demokracie jsou křehké hodnoty, řekl Fiala Pieta na Vítkově připomněla výročí vzniku Československa. Svoboda a demokracie jsou křehké hodnoty, řekl Fiala Politici včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Petra Fialy (ODS), zástupci armády i váleční veteráni si v …
Petr Hlaváček / glosa Proč slavit 28. říjen aneb K čemu jsou Čechům státní svátky Proč slavit 28. říjen aneb K čemu jsou Čechům státní svátky Dnes slavíme státní svátek, který je v našich kalendářích označený jako Den vzniku samostatného československého …
Pavel Šafr / komentář Slavení 28. října je přežitek. Česká republika je lepší a úspěšnější stát, než bylo Československo Slavení 28. října je přežitek. Česká republika je lepší a úspěšnější stát, než bylo Československo Prezident Miloš Zeman si již léta myslí, že je výhradním majitelem státního svátku 28. října, jímž si připomínáme …
ČTK / zpráva Kontroly na hranicích se Slovenskem budou asi i po 28. 10., možná i déle, potvrdil Rakušan Kontroly na hranicích se Slovenskem budou asi i po 28. 10., možná i déle, potvrdil Rakušan Kontroly na hranicích se Slovenskem budou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli zvýšenému počtu …
Matouš Holeka / historie K méně připomínaným kořenům česko-slovenského rozchodu K méně připomínaným kořenům česko-slovenského rozchodu Jaké byly okolnosti rozdělení společného česko-slovenského státu? Vedly k němu známé důvody například ekonomické, …
Pavel Šafr / názor Jaký je odkaz „babičky lidstva“ pro nás Čechy? Hlava státu může mít důstojnost Jaký je odkaz „babičky lidstva“ pro nás Čechy? Hlava státu může mít důstojnost Svět se zastavil, královna odchází. Prožíváme zvláštní historický předěl. Doslova ho fyzicky cítíme. Přitom by se …