Miloš Doležal / esej Venkovský lékař na létajícím stroji: Příběh Kafkova strýce, který nenastoupil do transportu Venkovský lékař na létajícím stroji: Příběh Kafkova strýce, který nenastoupil do transportu Pohřební zřízenci vynášejí z domu v Bílkově ulici č. p. 4 (v té době se jmenuje Waldhauserstrasse) na pražském …
Miloslav Bednář / esej Geneze a brizance fenoménu střední Evropy v nynějším kontextu rizik totalitarismu (1.) Geneze a brizance fenoménu střední Evropy v nynějším kontextu rizik totalitarismu (1.) Střední Evropa je pojem, jenž se od 19. století periodicky jako ponorná řeka sui generis postupně a nezřídka i …
Jan Ziegler / Historie Sto let od smrti císaře Karla I. Habsburského, posledního českého krále Sto let od smrti císaře Karla I. Habsburského, posledního českého krále Když se rakouský císař a poslední český král Karel I. Habsburský, celým jménem Karel František Josef Ludvík Hubert …
Milan Scholz / esej TGM a Evropa: Jak Masaryk přemýšlel o evropské integraci a varoval před „pěstním právem“ TGM a Evropa: Jak Masaryk přemýšlel o evropské integraci a varoval před „pěstním právem“ „Zlé je v politice, že lidé nemají trpělivosti. Ta netrpělivost! Vezměte například londýnskou, ženevskou a jiné …
Radek Aubrecht / esej Bylo Rakousko-Uhersko „žalářem národů“? Bylo Rakousko-Uhersko „žalářem národů“? Právě dnes, totiž 28. října, si připomínáme vznik samostatného Československa. Společný stát Čechů a Slováků, a …
Dan Hrubý / historie Jan Neruda jako vizionář zla: V čem svým antisemitismem hrozivě předběhl dobu? Jan Neruda jako vizionář zla: V čem svým antisemitismem hrozivě předběhl dobu? Tento týden uplynulo 130 let od úmrtí Jana Nerudy, autora půvabných Povídek malostranských, ale také brutálně …
Helena Kalendová / historie Nikdy zpět! O české stopě za polárním kruhem Nikdy zpět! O české stopě za polárním kruhem Nikdy zpět! Pod budovatelsky znějící výzvou se překvapivě skrývá olejomalba polárníka a malíře Julia Payera, …
Larry Wolff / esej Minulé a budoucí přízraky „východní Evropy“ Minulé a budoucí přízraky „východní Evropy“ Polsko-americký vědec Zbigniew Brzeziński (pozdější poradce pro národní bezpečnost v administrativě Jimmyho …
Radek Aubrecht / esej Zmizelá německá Praha: Jaké byly plody česko-německé konkurence? Zmizelá německá Praha: Jaké byly plody česko-německé konkurence? „Německá Praha! To byli téměř jenom velkoměšťáci, majitelé hnědouhelných dolů, správní radové báňských podniků a …
Petr Hlaváček / historie Pražský Ital Nicola D’Alfonso: geniální učitel jazyků a oběť české malosti Pražský Ital Nicola D’Alfonso: geniální učitel jazyků a oběť české malosti Za Rakouska-Uherska a zejména pak za první republiky působili v pražském univerzitním prostředí mnozí zahraniční …
Miroslav Patočka / komentář MIROSLAV PATOČKA: Co jsou to „evropské hodnoty“? MIROSLAV PATOČKA: Co jsou to „evropské hodnoty“? Neuplyne ani hodina, natož den, abych si někde nepřečetl, že musíme bránit naše „evropské hodnoty“, a já jsem pro. …