Téměř polovina patnáctiletých má zkušenosti s konopím

Eric Drooker

Mladí Češi nadále vedou evropské statistiky uživatelů konopných drog. Marihuanu nebo hašiš užila v posledním roce aspoň jednou více než pětina lidí ve věku 15 až 34 let. Ve skupině od 15 do 16 let má zkušenost s konopím dokonce 42 procent Čechů. Vyplývá to z výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Kromě rostoucí obliby marihuany a hašiše začíná po celé Evropě včetně Česka po letech útlumu opět stoupat popularita extáze a stále větší problém představují i drogové náhražky, takzvané legal highs. Většina pervitinu vyráběného v Evropě pochází podle zprávy z Česka.

Evropská zpráva analyzuje informace z různých oblastí drogové problematiky převážně za roky 2015 a 2014, někdy i starší, a to z osmadvaceti členských zemí Evropské unie, z Norska a z Turecka.

Zatímco mladí Češi ve věku 15 až 34 let evropskou statistiku zneužívání konopí s 28,7 procenta vedou, v kategorii od 15 do 64 let skončilo Česko až na šestém místě z 30 sledovaných zemí. Větší zkušenost měli v této skupině s konopnými drogami lidé ve Francii (téměř 41 procent), Dánsku, Itálii, Španělsku a Británii. Až za Českem skončilo například Nizozemsko. Na Slovensku ve věkové kategorii 15 až 64 let marihuanu či hašiš užilo 10,5 procenta obyvatel země.

Rekordmany jsou ve zkušenostech s konopnými drogami Češi mezi 15. a 16. rokem věku (42 procent). O tři procentní body za nimi zaostávají francouzští studenti, o třetí příčku se po značné odmlce dělí mladí Španělé a Nizozemci (27 procent). Patnáctiletých a šestnáctiletých Slováků marihuanu či hašiš zneužívá oproti Čechům o polovinu méně.

Celkem na sledovaném území konopné drogy aspoň jednou zneužila téměř čtvrtina populace. Denně je užívá asi procento všech dospělých obyvatel kontinentu. V posledních 12 měsících je užilo 16,6 milionu Evropanů ve věku 15 až 34 let. Z celkového objemu trhu s nelegálními drogami zaujímá marihuana a hašiš 38 procent. S rostoucí spotřebou se ale zvyšuje i počet lidí, kteří zahajují léčbu závislosti na konopí. Zatímco v roce 2006 jich bylo jen 45.000, předloni se jejich počet zvýšil již na 69.000.

Po letech útlumu začíná v Evropě podle zprávy opět růst obliba MDMA, který se nejčastěji prodává v podobě tablet pod názvem extáze. V posledním roce extázi užilo zhruba 2,1 milionu Evropanů ve věkové kategorii 15 až 34 let, což představuje asi 1,7 procenta této skupiny. Studie z loňského roku prokázala, že oproti roku 2011 vzrostlo množství zbytků MDMA v odpadních vodách po celé Evropě. V Česku je procento uživatelů extáze ve skupině od 15 do 64 let po Británii, Nizozemsku a Irsku čtvrté nejvyšší v Evropě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner