Teplický boj o Kuberova nástupce. Občané odmítli kandidáty KSČM i SPD

Zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS)  (Archiv ODS)

Zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) | FOTO: Archiv ODS

V Teplicích se tento víkend vybíral nástupce zesnulého Jaroslava Kubery (ODS) v Senátu. Do druhého kola nakonec postoupil současný primátor Hynek Hanza (ODS) spolu se Zdeňkem Bergmanem (za uskupení Senátor 21 s podporou TOP 09, LES a Strany zelených). V doplňovacích volbách naopak propadli kandidáti ANO, SPD či komunistů, Piráti nakonec svého kandidáta Tomáše Tožičku stáhli.

Ačkoli se často mluví o tom, že se v senátních volbách jedná především o osobnosti, samotní kandidáti do horní komory mohou zároveň lehce napovědět, zda má ona strana či hnutí dostatek zajímavých osobností, kterými občany dokáže zaujmout. Určitá forma personální vyprázdněnosti dnes přitom nezřídka trápí strany nejenom na lokální úrovni, ale i v celostátní politice. Namísto slibovaných profíků vznikají superministerstva s šéfem resortu, který je pod tlakem svého šéfa nucen sedět na dvou židlích.

Ale vraťme se zpátky k Teplicím. V severočeském městě bylo dlouhé roky takřka nemožné nalézt osobnost, která by byla schopna alespoň konkurovat matadorovi české politiky Jaroslavu Kuberovi. V čele lázeňského města stál dlouhých čtyřiadvacet let. Poté co byl zvolen do funkce předsedy Senátu, rozhodl se však z funkce primátora odejít a vystřídal ho právě Hanza, o kterém s oblibou mluvil jako o svém studentovi. „Na plakátech jsem v tandemu s náměstkem Hynkem Hanzou. Toho jsem si vychoval, je to stejná držgrešle jako já,“ řekl v nadsázce Kubera před komunálními volbami 2018.

Sám Kubera přitom v Teplicích proslul svým racionálním, byť velmi lidským přístupem. Takto na něj například vzpomínal těsně po jeho náhlém lednovém úmrtí bývalý teplický radní a poslanec TOP 09 Dominik Feri: „Dokázal lidem naslouchat. A bylo úplně lhostejné, jestli šlo o člověka, který měl developerský zájem a dokázal by do města přinést deset nebo sto milionů, anebo jestli to byl někdo, komu nevyvezli popelnici či mu nefunguje v ulici lampa, nebo nedostal povolení ke stánku na městských slavnostech. Byl naprosto unikátní v tom, jak se s těmi lidmi dokázal bavit. To mi bylo neskutečně sympatické, protože i mě jako mladého kluka přijal,“ uvedl v rozhovoru pro deník FORUM 24.

A nyní to vypadá, že občanským demokratům roste nová výrazná osobnost. Hanza putuje do druhého kola se slušným náskokem. Přestože jeho soupeř obdržel slušných 22 procent hlasů, občanskému demokratovi chybělo jen čtvrt procenta, aby dosáhl slibných třiceti procent. Jak občané nakonec rozhodnou, se ukáže za týden. Jedno je ale jisté už nyní: voliči v Teplicích dali stopku jak komunistovi Oldřichu Bubeníčkovi, tak kandidátovi SPD Bohumilu Ježkovi. Strany reprezentující příklon k proruské politice Hradu navíc začínají ztrácet i v předvolebních průzkumech do Poslanecké sněmovny. A to je dobře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]