Tereza Engelová a Martin Řezníček získali Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2021

Novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka (ČTK)

Novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka | FOTO: ČTK

Společnost Ferdinanda Peroutky udělila v pondělí 7. února prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2021 redaktorce Tereze Engelové (Hlídací pes) a redaktorovi Martinu Řezníčkovi (Česká televize). S ohledem na stávající epidemiologickou situaci proběhne faktické předání ceny v Centru současného umění DOX v březnu. 

Práce zahraničních redaktorů bývá bohužel často opomíjená. Prostoru a času věnovaných událostem ze světa ubývá ve všech domácích médiích. Přitom příkladů vynikající novinářské práce redaktorek a redaktorů rozhodně není málo. Letošní laureáti to svým konáním jen stvrzují, píše se v dokumentu, který prezentovala Společnost Ferdinanda Peroutky.

(Týdeník FORUM)

Tereza Engelová vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od roku 2000 externě spolupracovala s Českou televizí a od roku 2002 byla redaktorkou, moderátorkou Objektivu a editorkou zahraničního zpravodajství ČT. Po studiích dokumentárního filmu ve Velké Británii pobývala od podzimu 2007 do dubna 2009 v Pákistánu. Na ženské univerzitě v Rávalpindí vedla kursy žurnalistiky a dokumentárního filmu. Své postřehy ze života v této zemi publikovala na svém blogu. V minulosti působila jako dopisovatelka pro týdeník Respekt, deník Hospodářské noviny, portál Aktuálně.cz či Český rozhlas. Od roku 201415 žila rok v tureckém Gaziantepu nedaleko syrských hranic. V roce 2018 obdržela Novinářskou cenu v kategorii „Nejlepší reportáž“, a to za sérii odvážných reportáží z konflikty zmítané východní Ukrajiny. V současnosti je redaktorkou nezávislého zpravodajského webu HlídacíPes.org.

„Engelová dobře ví, že dnešní novinařina se posunula a je ohrožena novými trendy, které zpochybňují samu podstatu kvalitní žurnalistiky. Rozhodně však podle ní nelze rezignovat na dodržování základních principů této práce a je třeba je znovu a znovu připomínat,“ říká v laudatiu Jan Dražan

Martin Řezníček je jednou z hlavních tváří zpravodajství České televize. Vždy dokonale připravený, elegantně neústupný. A i když jej dnes vnímáme jako moderátora zpravodajských relací, jeho doménou byla zahraniční politická scéna, připomíná pořadatel akce.

Řezníček vystudoval masovou komunikaci se zaměřením na mezinárodní studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2000 pracoval v Praze a Londýně v české redakci BBC. Do České televize nastoupil v roce 2006, a to nejprve do zahraniční redakce, kterou od 1. prosince 2007 do konce roku 2012 vedl. V letech 2013 až 2017 působil jako zahraniční zpravodaj ČT ve Spojených státech amerických. Po návratu začal moderovat hlavní zpravodajskou relaci České televize Události a Události, komentáře na ČT24. V roce 2020 mu vyšla kniha o současných USA „Rozpojené státy“. V listopadu loňského roku se stal prvním zástupcem České televize ve zpravodajském výboru Evropské vysílací unie (EBU). Zvolili ho tam reprezentanti členských televizních stanic této organizace, která sdružuje média veřejné služby. 

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Důležitost jeho práce, ať už ve studiu na Kavčích horách, nebo na střeše České národní budovy v New Yorku, tkví v jeho soustavnosti, připravenosti a profesionalitě. Ptá se, analyzuje a s optimismem sobě vlastním nepoučuje: cítí jen zodpovědnost za to, jak a proč dotyčné téma prezentuje,“ píše ve svém laudatiu Veronika Bednářová. 

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky, a to vždy u příležitosti výročí jeho narození. Vyznamenaní by měli vykazovat vlastnosti, které zdobily Ferdinanda Peroutku, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy. Dále musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení. Jejich práce má mít mimořádnou úroveň násobenou precizností výrazových prostředků a krásou jazyka. Musí vycházet z demokratické orientace, která je naprosto a vždycky nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com