Terezie Kaslová: Zdá se, že „vlevo dole“ je dnes symbolem pro lež

ČTK

Terezie Kaslová | FOTO: ČTK

Spor o výrok, který podle Miloše Zemana kdysi napsal uznávaný novinář Ferdinand Peroutka, stále pokračuje. Už je sice úplně jasné, že si slova o „gentlemanu Hitlerovi“ prezident vymyslel, přesto se nehodlá omluvit. Za čest svého dědečka stále bojuje Terezie Kaslová, která pro FORUM 24 vysvětlila, jak se k celé kauze po dlouhých letech staví, jestli je důležité se ozvat proti nepravosti nebo zda není nebezpečné, když je lež hlavy státu vnímána jako sdělování faktů.

Paní Kaslová, spor o údajný výrok vašeho dědečka se vede přes čtyři a půl roku. Jak se za tu dobu změnil váš vztah k prezidentu Zemanovi?

Nemám k panu Zemanovi žádný vztah, tudíž se nikterak nemění. Pouze se snažím uvést jeho výroky na pravou míru.

Kdysi dávno, v létě 1989, jsme zprostředkovávali rozhovor Miloše Zemana s redaktorem Financial Times. Uskutečnil se dokonce v našem bytě. Kdybych tehdy tušila…

V současnosti se diskutuje o tom, že o článku hovořil před lety i tehdejší ministr kultury Pavel Dostál. Dá se tomu věřit?

Pokud nesprávnou informaci kdysi vyslovil Pavel Dostál, neznamená to z mého pohledu pro kauzu nic. Není to žádný důkaz, je to pouze trochu jiná forma „jedna paní říkala“. Stokrát opakovaná lež se nestane pravdou. I když by se to mnohým líbilo. Bohužel se již nedozvíme, co by na svá slova řekl Pavel Dostál dnes. Pan Zeman zneužívá slova mrtvého k další dehonestaci jiného mrtvého člověka.

Jediný možný relevantní důkaz by bylo předložení onoho zmiňovaného článku. Ten ovšem neexistuje.

ČTK

Cítíte kvůli dehonestaci vaší rodiny zlobu, nenávist, bezradnost, nebo už jste rezignovala?

Spíše úžas nad tím, co je možné.

Neunavuje vás už, že se jednou za čas celá kauza rozvíří, ale pokaždé to dopadne stejně, tedy bez výsledku?

Celý spor mě unavuje, to však není důvod pro to, abych se vzdala.

Co si myslíte o tom, že žijeme v době, kdy prezident republiky může prokazatelně lhát, a přesto mu voliči dali druhý mandát?

Žijeme ve zvláštní době. Populismus vládne. A nejen u nás. Není to tak dávno, kdy v politice měli šanci na úspěch ti, kteří přinášeli vize, slušnost a respekt. Dnes stačí plané sliby a laciná hesla. Političtí vůdci používají vulgární jazyk, nadávají, lžou, šíří dezinformace, osočují solidní média, novináře a ty, kteří s nimi nesouhlasí. Pravda přestává být zajímavá a důležitá. Ve snaze uspět u nejširších vrstev se někteří politici neštítí ničeho.

Jak vnímáte dnešní českou společnost?

Společnost, a nejen u nás, je rozdělená. Politici tomuto napomáhají i tím, že staví různé názorové skupiny proti sobě.  V Evropě, a tedy i v Čechách a na Moravě, se přitom lidé mají tak dobře, jako nikdy. Někdy se zdá, že je zajímá jen jejich osobní blahobyt. Neuvědomují si, že přehlížet problémy nebo nad nimi mávat rukou se nevyplácí. Mnoho Britů nešlo hlasovat v referendu, protože vůbec nevěřili, že by takový nesmysl mohl uspět. Mávli nad referendem rukou a dodnes jsou v šoku. Přitom dějiny jasně hovoří o tom, jak se přehlížení a podceňování zdánlivých nemožností či nesmyslů nevyplácí.

Co je třeba změnit, aby byla se nálada ve společnosti změnila?

Společnost bývá taková, jako jsou lidé, kteří ji vedou a kteří nasazují úroveň chování.

ČT

Když se dnes řekne Ferdinand Peroutka, mnoho lidí si jeho jméno spojí se lží hlavy státu. Jak se žije s tím, že stačí jedna vymyšlená věta a může to úplně změnit život člověka?

Přesně to je důvod, proč se dožaduji omluvy. Možná je to pro někoho boj s větrnými mlýny, já jsem však stále přesvědčená, že lhát se nemá a že opravdový chlap nic neztratí, když přizná svoji chybu. Naopak.

Nemůžeme se přece smířit s tím, že kdokoliv může kohokoliv urážet nebo osočit z činu, který neudělal. Pak bychom jednou dospěli k tomu, že bude stačit, když o někom bez skutečných důkazů řekneme, že je zloděj nebo vrah a stane se to skutečností. V takovém světě jistě žít nechceme.

Můžete se smát vtipům na témata „vlevo dole“ a „Hitler je gentleman“, nebo vás to spíš uráží?

Směju se, vždyť se dokonce zdá, že „vlevo dole“ je dnes už symbolem pro nesmysl či lež.

Zúčastnila jste se i protestních akcí či demonstrací. Myslíte, že budou mít jakýkoliv vliv na budoucí mocenské rozložení v naší zemi?

Dávat najevo svůj názor nebo podpořit dobrou věc má vždy smysl. Je to výsadou demokracie. Zda a jak to ovlivní budoucnost naší země, si netroufám odhadnout.

Co vám dělá radost, když se nemusíte zabývat Milošem Zemanem?

Moje rodina, přátelé, práce. Že všichni nejsou uzavření ve svých ulitách, ale zajímají se o veřejný život, že přemýšlí třeba o tom, jak zlepšit životní prostředí nebo jak pomoci jiným. A neplatí je žádný Soros.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner