Teror v Istanbulu: Exploze v Istanbulu zabily 38 lidí, z toho 30 policistů

(kake.com)

FOTO: kake.com

Sobotní výbuchy u fotbalového stadionu istanbulského klubu Besiktas si vyžádaly životy 38 lidí, z toho 30 policistů. Dalších 155 lidí bylo zraněno a nyní jsou v péči lékařů. Oznámili to dnes turečtí ministři vnitra a zdravotnictví. Česká diplomacie uvedla, že mezi mrtvými civilisty by neměli být žádní cizinci. Prezident Recep Tayyip Erdogan označil exploze za teroristický útok s cílem způsobit co největší škody. Policie zadržela deset podezřelých.

Prezident podle agentury AFP kvůli tragické události odložil zatím na neurčito návštěvu Kazachstánu, plánovanou na dnešek. V zemi byl vyhlášen jednodenní smutek, premiér Binali Yildirim nařídil stáhnout na půl žerdi státní vlajky po celé zemi i na tureckých diplomatických zastoupeních v zahraničí.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ČTK sdělila, že podle zjištění českého konzulátu v Istanbulu není známo, že by mezi zabitými civilisty byli cizinci.

screenshot-2016-12-10-21-20-04

 

Jedna z náloží byla umístěna v autě, které explodovalo po ligovém zápase těsně u stadionu. Utkání sledovaly na stadionu Besiktas v evropské části Istanbulu tisíce lidí. Necelou minutu po první explozi se odpálil sebevražedný atentátník.

Ministr vnitra Süleyman Soylu řekl, že útok byl patrně namířen proti autobusu turecké zásahové policejní jednotky, která během zápasu zajišťovala pořádek. Jeho kolega, ministr zdravotnictví Recep Akdag na společné tiskové konferenci upřesnil, že se zraněními je hospitalizováno 155 lidí, z nich 14 na jednotce intenzivní péče.

Na základě důkazů zajištěných v automobilu, kde byla trhavina umístěna, policisté zadrželi deset podezřelých, uvedl Soylu.

screenshot-2016-12-10-21-17-09

„Proti našim bezpečnostním silám a proti občanům byl spáchán teroristický útok. Exploze po fotbalovém zápasu měla zabít co nejvíce lidí. Výsledkem jsou bohužel mrtví a zranění,“ prohlásil už v první reakci prezident Erdogan.

Krátce před výbuchy skončilo na stadionu utkání nejvyšší turecké ligy mezi domácím Besiktasem a týmem Bursaspor, za který hrál i český reprezentant Tomáš Necid. Podle tweetu sportovního komentátora Ondřeje Zlámala by všichni hráči Bursasporu včetně Necida měli být v pořádku, protože odjeli ještě před výbuchem.

Útoky proti bezpečnostním složkám nejsou v Turecku nijak výjimečné, častější jsou však na jihovýchodě země, kde je úřady připisují kurdským separatistům. Na jiných místech Turecka útočí také teroristická organizace Islámský stát. K sobotní násilné akci se zatím nikdo nepřihlásil, ministr vnitra ale řekl, že v podezření je Strana kurdských pracujících (PKK).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]