Audit národní bezpečnosti definoval jako bezpečnostní hrozby pro ČR: terorismus, organizovaný zločin, kybernetické hrozby, extremismus, bezpečnost civilního letectví a korupci. Otázkou je, zda největší bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku nebudou nakonec voliči v nadcházejících volbách.

Na předchozí bezpečnostní hrozby má ČR nejrůznější strategie, jak jim čelit. Boj proti terorismu má Česko jako svou trvalou prioritu. Boj s organizovaným zločinem hodnotí vnitro jako nejvážnější nevojenskou hrozbu. „Zločinecké skupiny skrze svou činnost podrývají společenské uspořádání, narušují stabilitu ekonomiky, podkopávají demokratické struktury a v konečné fázi tak způsobují zánik právního státu.“

Vymýtit korupci, – kterou před volbami zvedají ze země snad všechny politické strany jako své volební heslo, jež je však prozatím skutečně ve většině případů pouhým populistickým volebním výkřikem – lze v případě, že funguje právní prostředí a je zde vysoká míra integrity osob, které ve své funkci vystupují ve veřejném zájmu.

Korupce přispívá k podkopávání právního státu a bývá označována jako jeden z hlavních důvodů nedůvěry občanů ve fungování státních institucí. Z toho poté těží noví populisté přicházející se svými „sny“ o řízení státu jako firmy.

Jakou strategii má Česká republika v případě, že její demokratické struktury budou možná ohroženy po následujících volbách?

Někomu se může zdát toto přirovnání přitažené za vlasy, ale podíváme-li se jakou Andrej Babiš kumuluje ekonomickou moc, jak se holding Agrofert stal během jeho působení na Ministerstvu financí ČR rekordmanem v čerpání dotací z eurofondů, jakým způsobem se vyjadřuje o demokratických institucích (zbytečných, zdržujících, zkorumpovaných), jak jako jediný indikátor pravdy, slušnosti a nezkorumpovatelnosti označuje sám sebe, jak nakládá s konkurencí a s podnikateli v tomto státě, dá se říci, že Andrej Babiš podkopává demokratické struktury a v konečné fázi – v případě, že mu voliči bude umožněno svůj vliv využít – je rizikem právního prostředí ČR.

Jakou strategii tedy ČR v této chvíli má?

Voliče, to oni drží ve svých rukách bezpečnostní rozbušku, a bude záležet jen na nich, jak vyhodnotí možná úskalí spojená s Andrejem Babišem a ponesou i rizika v případě výbuchu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Kateřina Jačková
Další články autora