Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 49 lidí. Dalších 48 postřelených ošetřují v nemocnici. Policisté označili útok za teroristický a zadrželi tři muže a jednu ženu. Jednoho z nich obvinili z vraždy, před soudem by měl stanout zítra. Akce byla zřejmě dobře připravená, zadržení měli v autech připravené výbušniny. Nový Zéland dosud nikdy nezažil zločin takového rozsahu.

Jeden ze čtveřice zadržených je Australan, uvedl australský premiér Scott Morrison. Označil ho za „pravicového extremistu, násilnického teroristu“. Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales.

Muž celý útok natáčel a živě ho přenášel na sociálních sítích. Podle webu New Zealand Herald je na něm vidět, jak jede k mešitě, vchází do ní a střílí, pak se vrací do auta pro náboje a znovu zahajuje palbu.

Video bylo staženo a Facebook a Instagram také zrušily účet domnělého atentátníka. Ten před střelbou zveřejnil dlouhé prohlášení vysvětlující motivaci. V něm stojí, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy.

Podle policie jeden ze zadržených zřejmě neměl s útokem nic společného. Premiérka Jacinda Ardernová řekla, že ostatní zadržení sdíleli extremistické názory, policie je však nesledovala.

Ardernová označila pátek za jeden z nejtemnějších dnů své země. „Mnoho z těch, kteří byli střelbou zasaženi, jsou migranti či uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov a je to jejich domov. Jsou jedněmi z nás. Člověk, který na nás spáchal toto násilí, mezi nás nepatří,“ prohlásila.

Nic podle ní nenasvědčuje tomu, že by do útoků byl zapojen ještě někdo další. Policie však nevyloučila, že stále hrozí nebezpečí, a vyzvala obyvatele téměř čtyřsettisícového města, aby nevycházeli na ulici. Úřady zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z „nízkého“ na „vysoký“.

Mezi oběťmi útoku nejsou podle aktuálních informací ministerstva zahraničí žádní čeští občané. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Černínského paláce Michal Bucháček. „Jsme ve spojení s novozélandskými úřady,“ dodal mluvčí.

Teroristický útok odsoudil premiér Andrej Babiš. Vyjádřil soustrast pozůstalým i všem občanům Nového Zélandu. Podobně se vyjádřili i předseda ODS Petr Fiala a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi žádní čeští občané.

„Jsem zděšen strašným teroristickým útokem na mešity v Christchurchi a silně odsuzuji všechny nenávistné a extremistické činy. Vyjadřuji nejhlubší soustrast blízkým obětí a všem lidem na Novém Zélandu,“ uvedl Babiš na twitteru.

„Každá smrt nevinných lidí je strašná. Terorismus je odporný v jakékoli podobě. Odsuzuji útoky na Novém Zélandu a myslím na oběti a pozůstalé,“ reagoval na sociální síti lídr nejsilnější opoziční strany Fiala.

„Upřímnou soustrast pozůstalým a rodinám obětí útoku v novozélandském Christchurchi. Střílet do nevinných a bezbranných lidí je ohavnost,“ uvedla Pekarová Adamová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora