Test: Nejhorší v Česku prodávané čínské respirátory vůbec nefungují. Nejlépe dopadly ty české

Záběr z testování respirátorů v iberecké zkušebně (A DOST! TelevizeSeznam.cz)

Záběr z testování respirátorů v iberecké zkušebně | FOTO: A DOST! TelevizeSeznam.cz

České respirátory jsou nejkvalitnější. Propadáky pak jsou respirátory z Číny. Vyplývá to z velkého testu, který pro pořad A DOST! TelevizeSeznam.cz provedli experti Technické univerzity v Liberci. Nejhorší čínské masky na českém trhu, které zmíněný pořad objevil, měly o 60 procent nižší účinnost, než jakou požaduje závazná norma pro třídu FFP2.

Velký test respirátorů odhalil zcela nefunkční „respirátory“, a to i mezi těmi určenými dětem. Test, který pro pořad A DOST! TelevizeSeznam.cz provedl tým inženýra Jakuba Hrůzy z oddělení technologie životního prostředí Technické univerzity v Liberci, zjišťoval jak účinnost, tak i dýchací odpor respirátorů. Viry při tom podle evropské normy nahrazovaly částice parafínu a soli.

Tři z testovaných druhů respirátorů prodávaných jako FFP2 vůbec neodpovídají evropské normě. Všechny tři jsou vyrobené v Číně. Dva dokonce nesplňují požadavky ani pro respirátory kategorie FFP1.

Propadáky

Norma stanoví, že respirátor kategorie FFP2 musí mít účinnost alespoň devadesát čtyři procent. Čínská respirační maska označená jako KN95, zakoupená na internetovém obchodě Nabel.cz s označením výrobce DZL, vykázala účinnost pouhých 33,5 procenta při měření průchodu parafínových částic. Tedy o šedesát procent méně, než požaduje norma.

Dětský respirátor z Číny zakoupený na internetovém obchodě OutletEelektro.cz, kus za deset korun, má účinnost v parafínových testech jen 78 procent, a v těch solných 86 procent. Tedy opět zásadně méně, než kolik stanoví norma. Třetí respirátor vyrobený v Číně pro českou firmu Pharmawex má sice vysokou účinnost, ale nesplňoval normu ani v jednom z testů dýchacího odporu. Ten má být co nejnižší kvůli tomu, aby vzduch nevnikal či neunikal po stranách respirátoru.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Vítězové

Čtyři nejlepší respirátory velkých nezávislých testů A DOST! ze čtrnácti druhů testovaných. Tři jsou vyrobené v České republice. Jeden v Číně. Ačkoliv jsou prodávané pod označením FFP2, všechny čtyři splňují kritéria i pro respirátory třídy FFP3. Ty musí mít účinnost minimálně devadesát devět procent.

Úplně nejlépší, stoprocentní účinnost má respirátor od české firmy General Public z Karlových Varů zakoupený na BetaCorporation.cz. Kus za 22 Kč.  Následuje opět český respirátor. Good Mask, který Tesco prodává za méně než 12 Kč. A nano respirátor Spurtex zlínské firmy SPUR zakoupený v lékárně Doktor Max za 46 Kč.

Dílčí výsledky testování a několik rad experta ze zkušebního ústavu v Liberci k tomu, jak dlouho lze respirátor nosit a jak s ním ideálně zacházet, nabízí předmětný díl pořadu A DOST! TelevizeSeznam.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]