Testování zdarma má skončit. Povinnou helmu na kolo stát taky nehradí, vzkázal Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) (Vláda ČR)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) | FOTO: Vláda ČR

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) už před pár dny avizoval, že stát přestane od září hradit testy na koronavirus. Podle něj tím vláda dává najevo, že chce současnou pandemii řešit očkováním, řekl ve středu na CNN Prima News.

„Je to určitý signál, že zkrátka preferujeme očkování jako variantu řešení krize. Pokud se někdo dobrovolně rozhodne, že se nechce nechat očkovat – a potřebuje cestovat – takový test si bude muset uhradit,“ prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle něj stát může podmiňovat návštěvu restaurací nebo služeb negativním testem na koronavirus. „Jedna věc je nějaká povinnost, druhá věc je, že stát musí nějakou povinnost hradit. Je to jako nosit helmu na kolo. To stát taky nehradí,“ pokračoval Vojtěch s tím, že dlouhodobé testování není řešením pandemie.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

„Rozvolnili jsme opatření i kvůli rozhodnutí soudu. Je jasné, že si právě mladí lidé ve věku 16 až 30 let užívají života, chodí na akce a do klubů. Proto chceme, aby se očkovali,“ vysvětloval šéf resortu zdravotnictví.

Zároveň zdůraznil, že ze zdravotního pojištění budou nadále hrazeny testy indikované lékařem či hygienickou stanicí nebo v případě dětí školami. Stejně tak se poplatkům vyhnou lidé, kteří mají za sebou první dávku vakcíny a čekají na druhou.

Pokud se však dostatečná část lidí neproočkuje, nedá se podle Vojtěcha mluvit o návratu do režimu před pandemií koronaviru. „Určitě bych nedal ruku do ohně, že je pandemie za námi. Musíme počkat zejména do podzimního období, kdy se bude lámat chleba podobně jako vloni. Pokud se ukáže, že se situace nezhoršuje a že virus nenabírá na síle, pak se můžeme bavit o nějakém uvolnění opatření,“ uvedl ministr.

Pokud podle něj budou lidé k současné situaci přistupovat lehkovážně a pokud se nebudou očkovat, aniž by jim cokoliv bránilo, může se to vymstít. „Nejsem nervózní ani hysterický. Dívám se na to racionálně,“ doplnil Vojtěch.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]