Testy v pátek odhalily 29 673 nakažených covidem. Incidenční číslo je rekordní

Testování na koronavirus, ilustrační foto (ČTK)

Testování na koronavirus, ilustrační foto | FOTO: ČTK

Laboratoře v Česku za pátek odhalily 26 597 nových případů nemoci covid-19. To je dvakrát víc než před týdnem. Dalších 3076 lidí se nakazilo koronavirem opakovaně. Odběrová místa provedla skoro 142 700 testů, zhruba o 42 000 víc než před týdnem. Celostátní týdenní incidence se dostala na rekordní hodnotu 1353 případů nákazy na 100 000 obyvatel. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

I přes vysoké počty nakažených v tomto týdnu pacientů s covidem v nemocnicích zatím dál ubývá. Před víkendem jich bylo 1566, zatímco minulý pátek 1844. V dalších týdnech se to ale zřejmě změní a hospitalizovaných včetně těch s těžkým průběhem covidu bude přibývat. Celkový počet lidí, kteří v zemi od začátku epidemie zemřeli s prokázanou nákazou, překročil v uplynulých dnech 37 000.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Epidemie v posledních dnech skokově roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron, která podle odborníků mnohem pravděpodobněji proráží postinfekční imunitu. Rovněž proto narůstá počet opakovaných nákaz. Ministerstvo je eviduje odděleně od nových nákaz, v pátek mělo opakované pozitivní testy 3076 lidí, celkově bylo takových případů 55 175.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 laboratoře odhalily přes 2,7 milionu případů nákazy. S prokázaným koronavirem dosud zemřelo 37 021 lidí. Úmrtí na rozdíl od nakažených nyní nepřibývá, v tomto týdnu je zemřelých denně většinou mezi dvaceti a třiceti, na přelomu roku se počty obětí pohybovaly ve vyšších desítkách.

Incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel, roste od začátku roku. K dnešku stouplo na 1353, tak vysoko za celou dobu epidemie dosud nebylo. Předchozí maximum z loňského 25. listopadu činilo 1234. Nárůst zaznamenávají v posledních dnech všechny kraje. Nejhorší situace je nadále v Praze, incidence tam znovu stoupla na 2364. Nejméně potvrzených nových nákaz za sedm dnů na 100 tisíc obyvatel zůstává na Vysočině 817.

Laboratoře v posledních dnech provádějí stále více testů, mimo jiné kvůli zavedení povinného testování zaměstnanců a živnostníků dvakrát týdně. Část firem se totiž rozhodla testovat své zaměstnance antigenními testy, které provádějí zdravotníci. Jejich výsledky se na rozdíl od samotestů projeví v denní statistice. Více lidí chodí také na PCR testy, jeho negativním výsledkem mohou totiž ti s pozitivním antigenním samotestem ukončit pětidenní karanténu dřív.

Uplynulý den laboratoře provedly 25 606 antigenních a 117 059 PCR testů. Oproti minulému pátku, kdy se ještě ve firmách testovat nemuselo, bylo nyní antigenních asi o 7200 víc a PCR testů o 36 400 víc. Pozitivita testů zůstává vysoká.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články