Těžké boje na Donbasu. Rusko útočí osmdesátkrát denně, hlásí Ukrajina

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ukrajinská armáda hlásí těžké boje v Donbasu, cílem ruských útoků jsou především města Bachmut, Soledar a Avdijivka. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na armádního mluvčího Serhije Čerevatého. Podle dřívějších vyjádření zde Rusko počet svých útoků ztrojnásobilo.

„Nepřítel pokračuje v útocích a střílí ze všech druhů dělostřelectva, raketometů, tanků a minometů,“ řekl ukrajinské televizi mluvčí východní skupiny ukrajinských vojsk Čerevatyj.

Vrchní velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj ve čtvrtek večer sdělil, že Rusko ztrojnásobilo počet svých útoků. Podle něj jde nyní až o 80 útoků denně. Situace na frontě „je napjatá, ale pod kontrolou“, dodal.

Kniha Návrat ze SSSR a Popraveni "Návratu ze SSSR" (FORUM 24)

Ruské jednotky, zejména žoldnéřská Vagnerova skupina, již několik měsíců útočí na ukrajinské pozice v Bachmutu v Doněcké oblasti. Dobytí města by jim otevřelo cestu k aglomeraci Kramatorsku a Slovjansku. Podle vojenských expertů nicméně město po nedávných protiofenzivách ukrajinské armády a posunu fronty v Donbasu pozbylo své někdejší strategické důležitosti.

Avdijivka, ležící několik kilometrů severně od Doněcku, je frontovým městem od roku 2014. Ruské jednotky a síly Moskvou ovládaných separatistů zde za osm měsíců války dosáhly jen nepatrných územních zisků.

Ukrajinský generální štáb předpokládá vzhledem k vysoké intenzitě bojů v posledních dnech vysoké ztráty na ruské straně. Denně hovoří o několika stovkách mrtvých ruských vojáků. Údaje není možné nezávisle ověřit.

Záporoží bylo podle regionální správy v noci na dnešek ostřelováno ruskými raketami z protivzdušného systému S-300. Nad Dniprem se podle Ukrajinců podařilo sestřelit osm ruských bezpilotních letounů íránské výroby. Jeden takový dron byl zachycen také nad Lvovskou oblastí na západě země.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články