Těžké dny Jiřího Ovčáčka. Snaží se připravit půdu Zemanovi, ale zesměšnil ho i dopravní podnik

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Pražský hrad je od soboty v těžké defenzivě. Je to jasné nejen z podstaty dosavadního konání Miloše Zemana, ale tak jako tradičně je poznávacím znamením hysterie Jiřího Ovčáčka. Ten samozřejmě nekritizuje Rusko, ale opozici. Sype jeden nenávistný tweet za druhým tak jako vždy, když někdo útočí na Zemana. Jenže teď na něj ani nikdo moc neútočí. Teď se Zemanovi tak trochu sype jeho svět. Jeho bratři Rusové zabíjeli Čechy. Proto mlčí.

Miloš Zeman neví, co má říct, neumí se v krizi postavit před národ a promluvit. Týden čeká. Až přijdou noty z Kremlu, až proruská scéna rozmělní kauzu nesmysly. V přípravě půdy na nedělní požehnané stanovisko Zemana je urputný právě Ovčáček. Z jeho tweetů se dá vyčíst, co bude Zeman v neděli pronášet.

FORUM 24 (archiv)

Bude to o tom, že vláda všechno skvěle zvládla jako vždy. Vyšetřování tajných služeb má podle Zemana trhliny a jeho kamarádi z Ruska ho ujistili, že nikdo z nich nic nespáchal. A kamarádům se věří. Takže kdoví jak to všechno tenkrát bylo a je důležité soustředit se na budoucnost a bla bla bla. Tak nějak to pravděpodobně proběhne, bohužel.

Zeman pravděpodobně bude ve velkém kritizovat opozici. Právě tomu se věnuje Ovčáček. Nejskandálnější z jeho tweetů v posledních dnech je tento: Hlas pro opozici je hlas pro válku. Pamatujte si to, až půjdete k volbám. Toto sdělení mluvčího prezidenta republiky označil generál Petr Pavel za možné šíření poplašné zprávy: Mám za to, že takové prohlášení už není jen důvodem k posouzení psychické způsobilosti, ale ke zvážení odpovědnosti státního úředníka za šíření poplašné zprávy, napsal Petr Pavel.

Ovčáčkův twitter je nyní ještě více než kdy jindy podivnou směsí nenávistných sdělení, fotografií papeže a rádoby mouder a myšlenkových procesů bývalého redaktora Haló novin.

Ve své zuřivosti Jiří Ovčáček projevil také dvě velmi usměvavá pobouření. Pohoršil se nad tím, že řetězec Globus informoval, že nebude svoji inzerci umisťovat do dezinformačních médií. Naštvaně Globusu sdělil, že už ho tam prodavači neuvidí. Tím řetězec pravděpodobně zkrachuje.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Druhou, ještě úsměvnější epizodkou posledních dní bylo Ovčáčkovo pohoršení nad úpravou cen v Pražské integrované dopravě: Aby to nezapadlo v mumraji. Pokroková Praha přistoupila k úpravě cen jízdného v MHD. Normálně se uvádí zvýšení cen jízdného, česky zdražování. Zřejmě inspirace v ČSSR, kde se při zdražování používal termín úprava maloobchodních cen.

Pohotově na to reagoval oficiální účet PID: Dobrý večer, pane mluvčí. Omlouváme se, jsme trochu zmatení, jde o oficiální stanovisko prezidenta ČR k jízdnému v Praze, nebo Váš osobní názor? Doplníme, že kromě zvýšení cen většina zůstává stejná a vznikají nové tarify. Pan prezident má i nadále jízdné zdarma.

Zkrátka, na Hradě panuje velký neklid.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner