Těžký den pro ČSSD nadešel. Zvítězí peníze, nebo hrdost?

ČTK

Předseda ČSSD Jan Hamáček a poslanci Jan Chvojka, Alena Gajdůšková a Kateřina Valachová | FOTO: ČTK

Duo Miloš Zeman a Andrej Babiš dotlačilo ČSSD k jednomu z nejtěžších rozhodnutí v posledních letech. Má strana, jejíž preference se pohybují okolo 5 %, pokračovat ve vládě s kauzami vláčeným estébákem Babišem, kterého jako loutku navíc ovládá zapšklý zlomyslný stařec z Hradu? Anebo se má pokusit odpoutat od této dvojky? Sebrat zbytky hrdosti a odejít z vlády, kterou svými hlasy ještě před několika dny podpořila? To je to, o čem dnes bude vedení sociální demokracie rozhodovat.

Ve zkratce jde o rozhodnutí, zda peníze, pohodlí a funkce, nebo hrdost. A té už ČSSD opravdu moc nezbylo po tom, jak s ní zametá především Zeman a Babiš se jen směje. Tak co se dnes stane? S největší pravděpodobností sociální demokraté případný odchod z vlády ještě odsunou. Udělají to tak, že potvrdí, že jejich kandidátem na ministra kultury je Michal Šmarda. Vzkáží to Zemanovi. Ten bude pár dní dělat  důležitého, aby nakonec vysypal stanovisko o tom, že Šmardu nejmenuje. Jako v případě Pocheho.

Sociální demokraté se znovu sejdou a znovu budou rokovat o tom, jestli jim těch pár ministerských platů stojí za to, aby je  Zeman takhle ponižoval. A tehdy, jestli se k tomu odhodlají, z vlády odejdou. To je verze s tolik oblíbeným natahováním.

Signály z regionů jsou pro vedení ČSSD jasné. Převládá názor, že mají z vlády odejít. Je možné, že dnes překvapí a skutečně odejdou. Hodně moc pozdě a potom, co Babišovi pomohli prosadit spoustu strašných věcí, avšak alespoň něco. Zeman si totiž nemůže diktovat, jaký stranický orgán má o nominaci na ministra rozhodovat. Zeman si nemůže vymýšlet svoji ústavu. Postup je takový, že Hamáček navrhne kandidáta Babišovi. Babiš informaci předá Zemanovi a ten má ministra bez řečí jmenovat. Je to jeho povinnost. Sociální demokraté by neměli přistupovat na přihlouplé hry pana prezidenta.

Přejme dnes ČSSD hodně sil.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner