The Daily Caller: Je Andrej Babiš agentem Vladimira Putina?

Eric Drooker

Americký konzervativní server The Daily Caller vydal článek zabývající se spojením Vladimira Putina a České republiky. Podle novináře Gabriela Meyra je možné, že český ministr financí a oligarcha Andrej Babiš straní Moskvě a jedná v souladu s jejími zájmy proti zbytku Západu a především proti USA.

Putin se schovává pod českým svícnem

Sestřelení ruského vojenského letadla tureckými stíhačkami otestuje odvahu lídrů Severoatlantické aliance. Přehnaná reakce ze strany Ruska by mohla spustit členské závazky vůči Turecku podle článku V. alianční smlouvy.

Jakou odezvu to bude mít ve členských státech NATO? Nejnovější články v tisku vyjadřují jisté pochybnosti o vůdčích osobnostech některých členských zemí NATO, pokud jde o ruské působení na podrývání jejich spojenectví. V té souvislosti se hovoří zejména o České republice.

Nositelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová a bývalý vysoký úředník amerického ministerstva obrany a zahraničí Kristofer Harrison napsali o představitelích členských států NATO, kteří podporují Vladimira Putina. Přímo jmenují českého ministra financí Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana, slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského premiéra Viktora Orbána.

Andrej Babiš, který se jako jediný z těchto čtyř politiků vyjádřil k tvrzením Anne Applebaumové, prohlásil, že v Rusku nemá žádné přátele a naopak je „silně spojen s Amerikou“. Toto jeho popření stojí za bližší zkoumání, píše The Daily Caller.

Jedním z indikátorů Babišova přátelství s Ruskem je podle serveru zpráva ze 3. listopadu, kdy bylo oznámeno, že Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), dceřiná společnost Babišem řízeného ministerstva financí, se zaručila za půjčku v objemu přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard korun) pro ruskou společnost PhosAgro, jejímž spolumajitelem je Putinův blízký přítel Vladimir Litviněnko. Toto gesto bylo pro ruskou vládu natolik důležité, že se ruský vicepremiér osobně zúčastnil podpisu smlouvy v Praze. Rusko si jistě musí velmi vážit podpory od ministerstva financí členské země EU a NATO v době finančních sankcí uvalených Západem za anexi Krymu a vedení nevyhlášené války na východní Ukrajině.

Ještě bizarnějším důkazem přátelství je zmírňování dopadu sankcí, které byly uvaleny na některé klíčové ruské představitele. Jak bylo nedávno zjištěno, Putinův blízky přítel, čečenský prezident Ramzan Kadyrov, který je také na sankčním seznamu, vlastní několik závodních koní, které má ustájeny v České republice a o něž se velmi zajímá a má k nim osobní vztah. Když uvalené sankce vyžadovaly zmrazení takovýchto nákladů, Babišovo ministerstvo financí se rozhodlo koně neprodat, ale naopak jim bylo umožněno dále závodit, jako by žádné sankce neexistovaly.

Když bylo požádáno o vysvětlení, ministerstvo financí odpovědělo e-mailem takto: „Bylo vzato na vědomí, že tato aktiva mohou být znehodnocena pouze omezeními v běžných procesech, jako je trénink, účast v soutěžích či v chovu. Vzhledem k charakteru daného aktiva může být počítáno s vysokými udržovacími náklady. Ministerstvo financí rozhodlo, že běžná činnost závodní stáje nebude v EU omezena, ale všechen zisk z ní bude využit k pokrytí jejích nákladů. Pokud zisk převýší výdaje, budou tyto prostředky zadrženy v České republice.“

Jinými slovy, ministerstvo financí se rozhodlo povolit další závodění Kadyrovových koní a použít všechen zisk k úhradě zajišťovacích a prováděcích nákladů. Výsledek je takový, že ať už má Kadyrov ze závodů své stáje jakýkoliv prospěch, bude ho mít i nadále. Pokud zisk ze závodů převýší jejich náklady, bude čistý příjem podržen v úschově. Ministerstvo ignorovalo dotazy na míru jakékoliv osobní angažovanosti ministra financí Babiše v tomto politicky citlivém rozhodnutí. S jistotou lze ale říci, že si Kadyrov nepochybně laskavosti ministerstva váží. Člověka by mohlo zajímat, kdo sedí ve vlastníkově lóži při závodech, píše The Daily Caller.

Další část Babišovy odpovědi na článek Anne Applebaumové se týkala jeho obchodů. V odpovědi na tvrzení, že jeho koncern Agrofert nakupuje ruský plyn, Babiš jasně uvedl, že nekupuje plyn z Ruska, ale pouze z Německa. Nicméně Hospodářské noviny v roce 2007 napsaly, že Agrofert vyjednával o změně dodavatele plynu z německé společnosti na firmu Vemex, kterou většinově vlastní a ovládá ruský státní energetický gigant Gazprom.

Babiš tehdy prohlásil, že Agrofert je největším odběratelem a Vemex největším dodavatelem plynu v regionu. „Podle pana Babiše perfektní kombinace? Kontaktovali jsme jak Vemex, tak Agrofert, abychom se dozvěděli něco o jejich obchodních vztazích, ale nedostalo se nám žádné odpovědi,“ píše autor článku Gabriel Meyer.

Články uveřejněné na serverech The Daily Caller, Foreign Policy a dalších se zabývají Babišovou komunistickou minulostí a tvrdí, že existují vazby mezi ním a vybranými policisty a státními zástupci, čehož Babiš využívá při útocích na své politické nepřátele a obchodní rivaly.

Poslední záhadou pro Čechy jsou spekulace domácích médií o Babišově spojení s americkou ambasádou. Komentátoři zacházejí tak daleko, že naznačují, že se Babiš těší podpoře od amerického velvyslance Andrewa Schapira. Byl s ním vyfotografován na výročním večírku svého hnutí ANO. Babiš se také zmínil o návštěvě velvyslance na svém luxusním venkovském sídle Čapí hnízdo, píše americký novinář s tím, že Schapiro zřejmě také pomáhal zajistit Babišovo turné a některé důležité schůzky ve Spojených státech.

Zástupci diplomatické služby ve Washingtonu nicméně tvrdí, že není možné, aby velvyslanectví tak otevřeně podporovalo politickou osobnost a že se česká veřejnost mýlí a stala se obětí propagandy. Integrita americké diplomatické služby je dobře známá – ambasády veřejně nestraní místním politikům a politickým aktivitám.

„Tady je možná důvod toho, proč nebyly zodpovězeny moje dotazy na ministerstvo financí, Agrofert, Vemex a hnutí ANO. Možná je to jinak, než jak se zdá. Staré české přísloví říká, že pod svícnem je největší tma. Sedí snad pod oním pomyslným svícnem Vladimir Putin, tahá za nitky a snaží se podkopat ta nejdůležitější spojenectví? Jaký význam budou mít schopnosti NATO v tváří tvář vzrůstajícím hrozbám a naší nečinnosti, obzvlášť pokud by vliv Ruska na státní zástupce a policii v České republice mohl podkopat transatlantickou obrannou průmyslovou základnu? Toto je vskutku alarmující a vyžaduje to další novinářské pátrání, aby se o všem dozvěděla veřejnost a americká vláda. Je čas posunout svícen a podívat se blíž na to, co se odehrává přímo před námi,“ uzavírá Gabriel Meyer na serveru The Daily Caller.

Zpracovala Magdaléna Musichina

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner