The Guardian: V porovnání se Zemanem působí Ficovy a Orbánovy postoje jako umírněné

ČTK

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Evropská unie jen těžko přežije brexit bez odchodu dalších členů, pokud nenastane změna ve vedení EU a radikální reformy, které zastaví „nesmyslné směrnice“. V dnes zveřejněném rozhovoru s britským deníkem The Guardian to prohlásil prezident Miloš Zeman. Rozhovor je věnován především Zemanovým vyhraněným názorům na uprchlickou krizi a islám.

The Guardian nazývá Zemana zastáncem tvrdé linie vůči uprchlíkům a připomíná jeho nesouhlas s kvótami pro migranty, jak je prosazuje Brusel. „Český prezident spustil tak silnou rétorickou palbu vůči muslimským příchozím, že antiislámské postoje slovenského premiéra Roberta Fica a dokonce i názory maďarského premiéra Viktora Orbána … vypadají v porovnání s tím jako umírněné,“ píše The Guardian.

Zemanova slova o riziku „superholokaustu“ v souvislosti s údajně hrozícími útoky islámských radikálů jsou podle listu „zvlášť pozoruhodné“, neboť český prezident je na rozdíl od většiny ostatních protiimigračních politiků v západní Evropě sociální demokrat. Česká republika kromě toho byla ušetřena uprchlických vln, které se přehnaly přes sousední Rakousko a Maďarsko směrem do Německa.

List uvádí, že Zeman vidí hrozbu i v umírněných muslimech, kteří by se podle něj mohli radikalizovat podobně, jako se kdysi běžní Němci stali fanatickými příznivci Adolfa Hitlera.

Zemanovy ostré výrazy a pro mnoho lidí také urážlivé výroky vysloužily českému prezidentovi srovnání s americkým republikánským kandidátem Donaldem Trumpem, píše The Guardian. Zeman v rozhovoru kontruje zmínkou o někdejším britském premiérovi Winstonu Churchillovi. „Churchill byl vždycky populista a měl pravdu. A všichni, kdo ho kritizovali, se mýlili,“ uvedl Zeman. Označovat někoho za populistu je podle něj pouze „slogan, nálepka a nic víc.“

The Guardian také připomíná Zemanův údajný euroskeptismus a jeho kritiku evropských sankcí vůči Rusku za jeho anexi Krymu. Zeman požaduje referenda o členství České republiky v EU i v NATO, ale zároveň poukazuje na to, že bude setrvání v obou uskupeních podporovat, připomíná deník. Za nutností Česka zůstat v EU jsou „peníze, peníze, peníze“, řekl listu Zeman a zanotoval při tom hit skupiny Abba „Money, Money, Money“. „Mé cynické vysvětlení je, že v Evropské unii nejsme čistým plátcem,“ prohlásil Zeman.

V úvodu rozhovoru si postěžoval také na to, že kuřáci jsou podle něj „diskriminovanou menšinou“ a zákaz kouření na veřejných místech přirovnal k americké prohibici. „Whisky byla v jejím důsledku dražší a velmi nekvalitní,“ podotkl český prezident.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner