The Independent píše o Česku jako o nejnezdravější zemi světa. Má to ovšem háček

(The Independent)

FOTO: The Independent

Česká republika se nenachází na stránkách prestižního listu právě v lichotivém světle. Britský deník přináší výsledky studie 179 států, podle které je Česko nejnezdravější zemí na světě pokud jde o kombinaci obezity, konzumace alkoholu a tabáku. Jediným státem v první desítce nelichotivého žebříčku serveru Clinic Compare, který za sebou nemá komunistickou minulost, jsou na desátém místě Spojené Státy. Průzkum má ovšem jednu podstatnou vadu, o které The Independent nepíše. Konzumace se eviduje zeměpisně, podílejí se na ní tedy rovněž zahraniční turisté.

„Podle průzkumu se obyvatelé České republiky dočkali tvrdého hodnocení. Patří totiž k největším ochlastům na světě,“ nebere si The Independent servítky.

Pro Čechy to tak překvapivé zjištění nebude. Na stránkách britského listu to ovšem nevypadá hezky. Studie se opírá o data Světové zdravotnické organizace (WHO), americké CIA a Světové plicní organizace (WLA). Na druhém místě žebříčku je Rusko, Slovensko je páté. Samotná Velká Británie je na devatenácté příčce.

„Každý člověk v České republice údajně vypije 13,7 litrů alkoholu za rok. To je 550 panáků na osobu. Každý Čech tedy průměrně vypije 1,5 panáku denně,“ pokračuje list. V žebříčku konzumace tabákových výrobků patří Česku 11. místo.

„Východní Evropa z výzkumu vyšla jako nejnezdravější region na světě, když obsadila devět z prvních deseti příček. Jedinou výjimkou jsou USA, které se umístily na 10. místě společně s Litvou, píše dále The Independent.

Poněkud komicky vyznívá žebříček nejzdravějších zemí. Na prvním místě je Afghánistán. V zemi se sice už 15 let válčí, místní obyvatelé ovšem nejméně pijí, jsou druzí nejméně obézní a vykouří průměrně pouze 83 cigaret ročně.

„Pravděpodobně s tím mají něco společného zákony, které zakazují spotřebu a držení alkoholu,“ všiml si The Independent. Na dalších místech jsou pak převážně africké země. Druhá je Guinea, třetí Niger a kupříkladu osmé Somálsko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]