The Tchendos slaví pětadvacet let a posílají ruskou válečnou loď na chuj

The Tchendos (The Tchendos / se souhlasem)

The Tchendos | FOTO: The Tchendos / se souhlasem

ed pěti lety oslavili dvacet roků na scéně a rozjeli po střechu naplněný Lucerna Music Bar. Letí to a už 13. listopadu se The Tchendos vracejí na místo činu, aby zde oslavili čtvrtstoletí. Mezitím pracovali na nových skladbách, ve kterých se drží svého charakteristického elektronického stylu i politicky a společensky angažovaných textů. Po dvouleté koncertní pauze se The Tchendos vracejí na pódia a rovnou s tímto narozeninovým večírkem.

Jsou synonymem pro hédonistickou Prahu devadesátých let. Nejenže byli u všeho zásadního, co se v pražských klubech šustlo – sami celou scénu významně utvářeli. Ať už jako dýdžejové či promotéři prvních bájných house parties, nebo jako klasické postavičky z prvních tanečních klubů.

()

The Tchendos během své pětadvacetileté existence udělali ohromný hudební krok kupředu. Od recesistické breakbeatové úderky o jednom sampleru a dětské midiklávesnici k plnohodnotnému koncertnímu ansámblu, který klubové publikum baví rozjetou show. Ale nejen to: berou si také na paškál dnešní „issues“, jako jsou politický marast, rasismus či xenofobie. A vždycky bez servítek – jako třeba v případě písně „Idi na chuj“, která vznikla v rekordně krátkém čase po začátku ruské agrese na Ukrajině a vzdává hold obráncům Hadího ostrova. Ne nadarmo se v současnosti o The Tchendos mluví jako o skutečných nástupcích československého undergroundu!

The Tchendos vznikají v roce 1996 jako duo DJs Ottomana a Wokurky. Po krátké době se přidávají Kejda a Pete Kreff. Postupně dělají remixy pro kapely jako Extasy of St. Theresa, Ohm Square, Priessnitz nebo Vanessa. Skladba „Doup Maglajz“ má své čelné místo ve filmu Samotáři (vzpomínáte na psychedelickou scénu, kdy se pojídají spacecakes?!). Na jaře 2008 konečně vychází debutová deska Kill Death. V roce 2010 The Tchendos začínají koncertovat a vystupují mimo jiné na oslavách dvacátého výročí Radia 1. V roce 2015 jsou hosty Krištofa Kintery na vernisáži v rotterdamské Kunsthal. V roce 2019 vítězí v celoroční československé hitparádě Radia 1 Velká sedma se skladbou Paranoia, na které spolupracovali s legendárním Tonym Ducháčkem z kapely Garáž. Na příští rok chystají vydání nového alba.

Na narozeninovém koncertě 13. listopadu zazní skladby z posledních let, úplně nové kusy, ale samozřejmě dojde i na průřez osvědčenými hity. The Tchendos slibují novou dávku energie, rozjetou show a radost z absolutní tvůrčí svobody. Králové pražského tanečního undergroundu jsou zpátky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články