Tibetská vlajka je potřebný symbol, okupaci musíme odsuzovat

Eric Drooker

Jestli je nějaká tradice v České republice poměrně nová a přesto úspěšná, je to vyvěšování tibetských vlajek na obecních úřadech. Čínskou okupaci Tibetu letos veřejně odsoudilo téměř 740 českých obcí – a přestože si samozřejmě nikdo nemyslí, že tímto krokem zemi osvobodí, jedná se o potřebné a principiální gesto.

Čína anektovala Tibet v roce 1950. Od té doby zde bylo zničeno asi 6000 klášterů během tzv. Kulturní revoluce, čtrnáctý dalajláma je nucen žít v emigraci, nespočet lidí bylo zabito zejména při krvavě potlačeném povstání, které se konalo právě 10. března 1959. To všechno musí civilizovaný svět odsuzovat a připomínat.

Česká republika se momentálně před totalitními režimy a okupanty spíše úspěšně sklání, a to zejména v osobě Miloše Zemana, který se přátelí s Vladimirem Putinem a zanedlouho v Praze uvítá také čínského prezidenta. Pražský magistrát v čele s ANO Andreje Babiše uzavírá pochybné smlouvy s Pekingem. Právě v této chvíli má smysl každé gesto, každé odsouzení, každá ukázka toho, že Česká republika je stále ještě zemí, jejímž obyvatelům záleží na lidských právech.

Eric Drooker

Mnoho lidí považuje vlajky na úřadech za zbytečnost. Stejně tomu bylo v době ruské okupace Krymu (a to se přidaly ještě argumenty o tom, jak Ukrajinu ovládli fašisté). Když v roce 1968 vyjadřovalo zahraničí solidaritu s okupovaným Československem, pravděpodobně se nenašlo mnoho lidí, kteří by řekli, že o podobná gesta nestojí.

Těžko si nyní můžeme říci, že půjdeme a vybojujeme svobodu pro Tibet. To ovšem neznamená, že na odsouzeníhodné kroky čínské vlády budeme zapomínat, že necháme totalitní režimy, aby si dělaly, co chtějí, že s nimi budeme mluvit jako s rovnocennými partnery. Ti, kdo potlačují svobodu, našimi partnery být nemohou. Letos by se na tibetskou vlajku proto nemělo zapomenout ani 28. března, až bude Zeman vítat svůj čínský protějšek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]