Tisíce lidí proti Zemanovi: Výzvu zákonodárcům podepsal i Koller, Svěrák nebo Geislerová

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Poslanci a senátoři, zastavte Miloše Zemana! Tak se jmenuje petice, kterou k dnešnímu dni podepsalo téměř deset tisíc lidí. Apeluje na české zákonodárce, aby se postavili ostudným výrokům českého prezidenta, které zpochybňují práci tajných služeb a nadbíhají Ruské federaci.

Mezi tisíci signatářů jsou i známé osobnosti – například zpěvák David Koller, režisér Jan Svěrák, herečka Aňa Geislerová, herečka Chantal Poullain nebo David Smoljak, scenárista a publicista.

Obrana před Babišem (archiv)

Text pro poslance a senátory napsali překladatel Fedor Bruoth, publicistka Alexandra Alvarová a filozof Václav Němec. Jejich poselství je jasné: „Pokud definujeme velezradu jako jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu ve smyslu článku 65 Ústavy státu, pak se prezident Miloš Zeman tohoto jednání opakovaně a demonstrativně dopustil,“ píše se ve výzvě.

Zásadním sdělením výzvy je to, že Zeman opakovaně vystupuje proti směřování české zahraniční politiky. Podporuje ruskou propagandu, Čínu a útočí na české závazky vůči spojencům. A protože na totéž upozorňuje například Bezpečnostní informační služba, nelíbí se mu ani její zprávy.

CELÝ TEXT VÝZVY, K NÍŽ SE MŮŽETE PŘIPOJIT ZDE:

Vážení členové Parlamentu České republiky,

již několik let sledujeme s velkým znepokojením jednání prezidenta republiky Miloše Zemana, jímž často překračuje obvyklé pravomoci hlavy státu. Jsme přesvědčeni, že přímá volba prezidenta neopravňuje k takovému přístupu k výkonu jeho mandátu.

Slýcháme občas zmiňovat „zahraniční politiku prezidenta“, nic takového však neexistuje. Formulace a výkon zahraniční politiky z ústavy patří vládě, kontrolované Poslaneckou sněmovnou a Senátem a jejich věcně příslušnými výbory. Dlouhodobě pozorujeme, že prezident Zeman nekoordinuje a zřejmě ani nekonzultuje svá prohlášení v mezinárodních záležitostech s Ministerstvem zahraničních věcí, s hlavami států jedná bez přítomnosti českého velvyslance a čím dále tím více svým konáním otáčí naše směřování od Evropské unie a NATO, jejichž jsme členy, zpátky k východním autoritářským velmocím.

Chceme věřit, že naše země ještě stále je a zůstane parlamentní republikou, kde jedna osoba, ať v jakékoliv pozici, nemůže svévolně měnit obraz státu ve světě. Parlament má nepochybně i jiné prostředky, než je financování zahraničních cest prezidenta, aby zajistil, že se tak nebude dít.

Jsme pevně přesvědčeni, že v mnoha případech bylo jednání Miloše Zemana na samé hranici velezrady a hrubého porušení Ústavy, jeho poslední jednání však tuto hranici viditelně překročilo. Máme hlavu státu a nejvyššího velitele ozbrojených složek, který uráží a veřejně snižuje pověst bezpečnostní služby, která má v mezinárodním srovnání špičkovou úroveň a přináší relevantní výsledky.

Neumíme si představit, co už jiného by mohlo indikovat spojení hlavy státu se zájmy nepřátelské mocnosti, než právě urážky vlastní Bezpečnostní informační služby a snižování její kredibility doma i v zahraničí. Co jiného, než urážky našich spojenců v NATO a Evropské unii a veřejná mezinárodní demonstrace příchylnosti k diktátorským režimům na Východě, naplňuje skutkovou podstatu práce proti zájmům republiky. Snad už jen pozvání cizích vojsk na naše území by mohlo být ještě viditelnějším znakem téhož.

Pokud definujeme velezradu jako jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu ve smyslu článku 65 Ústavy státu, pak se prezident Miloš Zeman tohoto jednání opakovaně a demonstrativně dopustil.

My, níže podepsaní občané České republiky se proto na vás obracíme s naléhavou žádostí, abyste v této věci konali a přijali opatření, která omezí možnost prezidenta republiky takto působit proti bezpečnostním a ekonomickým zájmům vlastní země.

Alexandra Alvarová, Václav Němec, Fedor Bruoth

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]