Tisíce lidí v exekucích mají od září znovu možnost začít nový život díky akci Milostivé léto II

()

Milostivé léto, které se téměř po roce opakuje, se snaží pomoci lidem dostat se z exekucí nejen vůči státu, ale i krajům a obcím. Magistrát hl. m. Prahy, městské části a různé městské organizace se akce znovu účastní. Akce tentokrát trvá od 1. září 2022 až do 30. listopadu 2022. Praha k ní mimo jiné spouští informační kampaň v dopravních prostředcích, v médiích a na dalších místech metropole. Pražané se mohou také obrátit o pomoc na bezplatnou linku 800 100 000.

Dlužníkům přitom stačí zaplatit pouze jistinu dluhu, tedy původní nezaplacenou částku, a poplatek exekutorovi, který je nastaven na 1 815 Kč vč. DPH. Naopak už není nutné hradit veškeré sankce, úroky z prodlení, penále a další náklady. Ty budou v rámci Milostivého léta odpuštěny. Exekutorovi stačí zaslat doporučený dopis, ve kterém jej požádáte o vyčíslení dosud nesplacené jistiny a zároveň jej informujete, že využíváte akci Milostivé léto. 

V případě Prahy a jejích organizací se dluh nejčastěji týká různých neuhrazených poplatků, nedoplatků za odvoz odpadu, pokut z jízd načerno nebo třeba dluhů vůči dodavateli energií či za nájem v obecním bytě. Jen v rámci Dopravního podniku hl. m. Prahy bylo při minulé akci Milostivé léto uzavřeno 13 846 případů. Největší zájem byl přitom v posledních 14 dnech akce. Exekuce byla tímto způsobem ukončena u 8 % lidí z těch, kteří dlužili pražskému dopravnímu podniku; jedná se tak o výrazně vyšší úspěšnost než u jiných dopravních podniků v České republice.

Milostivé léto je pro lidi v exekucích příležitost, která jim může znovu pomoci k normálnímu životu. Je to také příležitost pro celou společnost, jak vyřešit část problému, který trápí velké množství českých domácností. 

Kooperaci poskytuje hlavnímu městu také organizace Člověk v tísni. „Během prvního Milostivého léta byla Praha jedním z prvních věřitelů, kteří Milostivé léto pochopili jako příležitost pro své občany, proto vítám, že je Praha opět mezi prvními, kdo chce svým obyvatelům pomoci této šance využít. Věřitelem nemusí být přitom jen Praha, ale třeba zdravotní pojišťovny a právě díky této iniciativě se o tom mohou lidé dozvědět,“ uzavírá Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni.

Akce se nicméně vztahuje jen na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021. Lidé mohou pro poskytnutí podrobností využít bezplatnou linku 800 100 000. Bližší informace jsou také k dispozici na webu https://nedluzimstatu.cz/milostive-leto/. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články