Tisíce lidí žádají odvolání Filipa z funkce místopředsedy Sněmovny

Vojtěch Filip. (ČTK)

Vojtěch Filip. | FOTO: ČTK

Více než tři tisíce lidí podepsaly petici za odvolání předsedy KSČM Vojtěcha Filipa z křesla místopředsedy Poslanecké sněmovny. Podle podepsaných se komunista dopouští vlastizrady tím, že hájí zájmy Ruské federace, nikoli zájmy České republiky.

My, níže podepsaní občané, žádáme zbavení funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny JUDr. Vojtěcha Filipa a jeho případné stíhání pro zločin vlastizrady, kterého se dopustil svými výroky, které vždy hájily ruské zájmy a hájily útoky Ruské federace proti českým občanům, zastávajícím volené funkce. Kolaborant s cizí mocností nesmí být představitelem ČR. Stavíme se za ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a politiky, na které Filip útočil (Ondřej Kolář, starostra MČ Praha 6 – TOP 09, Pavel Novotný, starosta Řeporyjí – ODS),“ stojí v textu petice.

Filip v rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, které označil za „zločinné“. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v Rusku ke svolení se stavbou pomníků československým legionářům, padlým v boji s bolševiky. Pražské komunální politiky nařkl z neonacismu.

„Nevím o tom, že by pro mne neplatila svoboda slova, a neznám případ, kdybych na jakékoliv zahraniční cestě nebo při přijetí zahraniční delegace nepostupoval v souladu s českými národními zájmy a naší zahraniční politikou,“ napsal Filip ČTK.

V neděli Filip uvedl, že za svými výroky stojí. Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté i kvůli zřízení památníku v pražských Řeporyjích věnovanému protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Tři pražští politici nedávno také dostali policejní ochranu. Týdeník Respekt v této souvislosti informoval o pracovníkovi ruských tajných služeb, který do Prahy přicestoval údajně s jedem ricin. Přicestovat měl před několika týdny s diplomatickým pasem. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu. Diplomatův příjezd však potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]