Tisková konference v duchu koronaviru, železniční nehody i smluv s Agrofertem

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) (Úřad vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) | FOTO: Úřad vlády ČR

První tisková konference po vyslovení důvěry vládě se podle očekávání nesla v duchu opatření proti šíření nemoci covid-19. Ministři zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a školství Petr Gazdík (STAN) nastínili, jak se opatření promítnou do běžného života, a ministr dopravy Martin Kupka (ODS) pak promluvil o aktuální situaci po dnešní nehodě na jedné z páteřních železničních tratí. Všichni pak zareagovali na dotaz deníku Forum 24, zda se podívají na smlouvy, které byly na jejich resortech uzavírány se společností Agrofert.

„Od 17. ledna upravujeme systém ve školách. Přecházíme na systém jednoho antigenního testu,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. V případě pozitivního výsledku bude následovat PCR test pro ověření případné nákazy. Od pondělí budou muset být všichni zaměstnanci testováni dvakrát týdně, či v termínu tří až pěti dnů, a to opět pomocí antigenního testu. Nová opatření vláda vyhlásila proto, že nová mutace viru s názvem omikron je vysoce nakažlivá. „Počty nakažených budou stoupat,“ uvedl Válek s tím, že při změně aktuálního trendu bude vláda reagovat okamžitě.

()

Všichni zdravotníci a pracovníci v sociálních službách se budou od pondělí 17. ledna testovat jednou týdně profesionálně odebraným antigenním testem, případně dvakrát týdně samotestem jako ostatní zaměstnanci. Zároveň ministr zdravotnictví uvedl, že lidem, kteří mají kontraindikaci k očkování nebo již zahájenou vakcinaci, bude ze zdravotního pojištění od 17. ledna hrazeno pět PCR testů na koronavirus za kalendářní měsíc. Ve školách se všichni žáci budou testovat jednou týdně antigenními testy. Stejná pravidla budou platit i pro lyžařské kurzy, ať už je bude pořádat jakákoliv instituce, tedy škola či třeba sportovní oddíl.

Vzhledem k nepříznivé prognóze z hlediska šíření nové varianty viru navrhne ministr školství Petr Gazdík  na středečním zasedání vlády navýšení počtu dnů ředitelského volna z pěti o dalších deset, aby mohly konkrétní školy pružně reagovat na vývoj epidemie covidu ve svém okolí. Návrh chce projednat ve stavu legislativní nouze.

Ministr dopravy Martin Kupka pak informoval o stavu na důležité trati z Přerova do Bohumína, na které dnes došlo k boční srážce dvou nákladních vlaků a následnému vykolejení. Podle ministra by již dnes okolo půlnoci mohl být na trati obnoven provoz alespoň po jedné koleji.

Forum 24 položilo všem ministrům otázku, zda se již nějak zabývali smlouvami, které jejich předchůdci v ministerských křeslech uzavřeli se společností Agrofert. Ministři se shodli, že v současné době má přednost situace se šířením koronaviru, ale že je čeká revize všech smluv, které byly na jejich ministerstvech uzavřeny, a že se jim v budoucnu budou rozhodně věnovat. „Nás samozřejmě čeká inventura, jak resorty fungovaly ve všech ohledech, a analýza, kam jednotlivé významné výdaje plynuly,“ nastínil postup na ministerstvu dopravy Martin Kupka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články