Tiskovku hnutí ANO zakončilo Babišovo dramatické představení, po kterém odešel od novinářů

Andrej Babiš (ANO) (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Jestli chtěl Andrej Babiš (ANO) na své středeční tiskové konferenci odstartovat další kampaň a ukázat, že je opravdu velmi vyrovnaný a šťastný ze svého volebního výsledku, hrubě mu to nevyšlo. Jak už to tak bývá, Babiš při svém vystoupení ukázal širokou paletu emocí přesně tak, jak se jeho stav měnil. Zpočátku se chválil, byl nad věcí a předstíral nejúspěšnějšího politika ve vesmíru. Možná se i usmál. Později mluvil méně, ale náhle zaútočil na svého dosavadního polospojence Tomia Okamuru (SPD) a oznámil, že mu hodlá sebrat voliče. A nakonec předvedl absurdní a dramatický závěr tiskovky, který opět šokoval diváky. 

Pod heslem „nikdo mě nepochválí tak pěkně jako já sám“ Babiš tiskovku začal. Úvod svého vystoupení zkopíroval z povolebního projevu. Zopakoval iluzi, že jeho výsledek v prezidentské volbě byl nejvíc největším úspěchem hnutí ANO. To sice není pravda, nebyly to hlasy pro ANO a rozhodně to neznamená, že kdyby teď byly volby do poslanecké sněmovny, ANO by získalo stejný počet hlasů. Nezískalo. Ale co je pravda, není tak důležité, jak už jsme si zvykli.

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Podle úrovně sebechvály by se mohlo zdát, že tiskovku vedl vítěz všech voleb v historii této země. A přitom je to neúspěšný kandidát na premiéra z voleb v roce 2021 a nyní i neúspěšný kandidát na prezidenta. Dále Babiš oznámil, že hodlá přetahovat ještě více než dosud voliče ČSSD (které?) a voliče SPD. Pozoruhodné je zdůvodnění. Majitel ANO zmínil, že důvodem je, že předsedové obou stran své voliče zradili, protože nevyjádřili podporu Babišovi.

Potom oznámil něco jako nové rozdělení kompetencí v čele politické divize holdingu jménem ANO. Schillerová bude dělat to co dosud: číst ve sněmovně své referáty. Havlíček povede jakousi stínovou vládu hnutí ANO, o jejíž existenci do včerejšího večera pravděpodobně nikdo nevěděl. No, a majitel hnutí? Ten občas zajde do sněmovny, protože se už po deseti letech dozvěděl, co tam má dělat. Kromě občasných návštěv dolní komory parlamentu se prý chce stáhnout z očí médií a bude znovu objíždět regiony. Jednoduše řečeno: bude zase strašit seniory.

Nejsilnější chvíle tiskovky přišla až v jejím závěru, když na Babiše padl novinářský dotaz, jak vnímá odchod svého nejbližšího tria Bartha, Vořechovský, Prchal. Babiš byl viditelně rozzlobený, zkřivil se mu obličej a pak dělal velké dramatické pauzy mezi větami. Řekl, že za všechno mohou média. „Vy stě tady udělali to rozdělení společnosti,“ řekl směrem k médiím politik, který ještě před dvěma týdny strašil na billboardech po celé zemi válkou. „Vy stě dělali nenávistný kampaň,“ vyčetl dále novinářům Babiš, známý milovník jazyka země, kterou chtěl vést.

Své dramatické vystoupení pak Andrej Babiš ukončil touto absurdní směsicí vět: „Vy rozdělujetě společnosť. A já jednou o tom napíšu knížku. A já doufám, že si tu pravdu ty vaše děti přečtou a až se vás zeptaj, jestli ste dělali tu vaší profesi podle etického kodexu, nebo stě jí dělali za nějakým účelem.“ Následoval důrazný vyčítavý pohled a odchod. Tiskovka skončila.

Neúspěšný kandidát na premiéra i prezidenta působil na tiskovce mimořádně zapškle. Je jasné, co zvolil z nabízených povolebních možností. Rozehrál bratrovražednou válku o poslední voliče na trhu. Chce svého jediného možného koaličního partnera vytlačit ze sněmovny. Bude lovit hlasy proruských aktivistů. Myslí si, že čím bude radikálnější a čím více bude lidi děsit, tím víc hlasů může získat.

A nebo taky ne. Podobný postup mu v minulých týdnech přinesl dvojitou prohru. A přinese mu i další prohry.