„To není otázka na mě.“ Babiš se vyhýbá odpovědnosti za opatření. Bojí se

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Marketingový tým premiéra Andreje Babiše má opět těžkou hlavu a snaží se vybruslit z téměř neřešitelné situace. Všichni jsme slyšeli ódy na slavný systém PES. Všichni jsme slyšeli, že vláda neustále zlepšuje komunikaci. A všichni teď slyšíme, že si za to můžeme sami, že se možná zase bude přitvrzovat v proticovidových opatřeních. Předseda vlády má strach, že jeho hnutí ANO opět ztratí v preferencích, a tak se vymlouvá novým způsobem, což v neděli dokázal v rozhovoru pro Události ČT.

Babiš si připravuje půdu pro to, aby mohl chaoticky zavírat to, co ještě chaotičtěji otevřel. Plány totiž neexistují a jediné, čemu v naší zemi fandíme, jsou obchodní domy a velcí hráči na trhu, protože ty před restrikcemi vláda chrání tak snaživě, až by v tom jeden hledal zájmy některých velkých výrobců potravin a dalších komodit. Možná i jednoho konkrétního. V nedělním „Čau lidi“ nepřinášejí Babiš s Prchalem dobré zprávy, oni i zbytek mediální divize šíří informace o tom, jak se příliš rozvolnilo a za všechno mohou neukáznění občané, samozřejmě hlavně Pražáci.

()

A vrchol nastal ve zmiňovaných Událostech, kde evidentně přešlý Babiš odpovídal na otázky moderátora, který jej ale bohužel příliš nekonfrontoval s tím, jak problematické jeho odpovědi jsou. Předseda vlády totiž na otázku, zda je jeho kabinet znovu připraven zavřít obchody a restaurace, odpověděl: „Tak to není otázka na mě.“ (Zde doplňme, že moderátor Babišovi nepřipomněl, jakou že funkci zastává.)

A na koho je to tedy otázka, pane premiére? Jistě, my už to víme. První přes palubu bude již třetí ministr zdravotnictví v řadě, Jan Blatný. Tedy až zase nastanou potíže. A ony potíže nastanou, to už tušíme zase poměrně dlouho. Přesněji – víme to úplně jistě od léta, protože tehdy jste, pane premiére, odjel s Monikou na dovolenou, tvářil jste se, že se nic neděje, nepřipravil jste tuhle zemi ani zdaleka na další vlnu epidemie a pak jste se začal tvářit překvapeně. A proč? Protože vedete vládu naprosto neschopných břídilů a vy sám jste prvním z nich.

Miroslava Němcová a Radek Vondráček v OVM (repro ČT)

Ale vzhledem k obsahu Babišových slov a videí už také tušíme, kudy se budou ubírat výmluvy. Policie našla restaurace a bary, které přes zákaz zůstaly otevřené po 22. hodině večerní. Jenže to se stalo v pátek a strašení zavíráním v souvislosti s nárůstem případů tu máme v neděli. Někdo se možná nachytá, ale oni opravdu existují i čtenáři a diváci, tedy voliči, kteří si všimli dřívějších tvrzení o tom, že opatření se v poklesu/nárůstu počtu odhalených případů nákazy obvykle projeví nejméně po týdnu platnosti.

Ona ovšem opět za nic nebude moci vláda, to všechno obyvatelé velkých měst (kde má ta samá vláda nejméně voličů, proto je třeba hodit to na ně), kteří šli do hospody, to všechno lidé, kteří příliš nakupovali, ale Babiš nic, Babiš muzikant. Na to, jaká budou další vládní opatření, se ho prosím vás neptejte. To není otázka na něj. Je snad premiér, nebo co?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]