To poslední, co chybělo Ústeckému kraji ke štěstí. Bude tu kandidovat Babiš

Andrej Babiš v chemičce Lovochemie v Lovosicích (ČTK)

Andrej Babiš v chemičce Lovochemie v Lovosicích | FOTO: ČTK

Sice krásný, ale tradičně levicový, sociálně problematický a silně průmyslový Ústecký kraj je poctěn kandidaturou Andreje Babiše při říjnových volbách do poslanecké sněmovny. Rozhodl o tom sám. Protože právě Babiš má v ANO poslední slovo při sestavování kandidátních listin. Oficiálně je toto rozhodnutí politickou divizí Agrofertu vydáváno jako snaha utkat se s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem, který vede v Ústeckém kraji kandidátku své strany. Neoficiálně je to ale tak trochu jinak.

Babišův profesionální tým politických marketérů a našeptávačů jistě zadal celou sérii soukromých předvolebních průzkumů a z těch vyšlo jedno. Babiš má největší šanci na úspěch v Ústeckém kraji. Už ne ve Středočeském kraji, kde kandidoval dříve, kde žije a kde jeho strana prohrála poslední krajské volby. Není to žádná novinka. Tímto způsobem se na sever před lety přesunul například Jiří Paroubek, který tady ucítil příležitost.

Že Babiš má k Ústeckému kraji vazbu jen v tom, že tady má fabriky a zemědělské společnosti, je zbytečné rozebírat. Mimochodem, bude zajímavé zjišťovat, jestli náhodou zaměstnanci Lovochemie a Preolu nedostanou před volbami mimořádné prémie, jako se to stalo v minulosti.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

O své místo na severu přišel Richard Brabec, který kandidátku v Ústeckém kraji vždy vedl, nyní ho velký šéf přesunul na jih Čech. Šéfovo místo ve Středočeském kraji obsadí Karel Havlíček, věrná pravá ruka a ochránce chapadla Agrofertu do státní dotační pokladny.

A má Babiš šanci na severu uspět? Je to sice naprosto absurdní, ale má. Lidé tady tradičně volí komunisty, ANO a nácíčky nejrůznějšího typu. Ústecký kraj má rád také Miloš Zeman, v prezidentských volbách tady měl velice slušné výsledky. Babišův přesun na sever kopíruje změnu v orientaci jeho hnutí. Už se nesnaží získávat hlasy střední vrstvy a podnikatelů. Tyto obyvatele Babiš definitivně zklamal. Teď cílí především na důchodce a sociálně slabší. V Ústeckém kraji je dlouhodobě vyšší nezaměstnanost a je tu velký podíl lidí závislých na sociálním systému státu. Rovná se spousta hlasů, které si Babiš bude chtít koupit za státní peníze. Nebo alespoň za sliby státních peněz.

A potom, v Ústeckém kraji se nachází město Lovosice, kde zaznamenalo ANO rekordní zisky. A to i přesto, že tady Babiš vlastní dvě chemičky, z nichž tedy jednu před pár týdny zastavil výbuch, znečišťuje zdejší ovzduší i Labe a po tom, co za záhadných okolností získal svůj klenot, zdejší Lovochemii, postupně propustil převážnou většinu zaměstnanců. Přesto ho tady lidé ve velkém volí.

Takže, ANO, tady Andrej Babiš uspěje. Po tom všem děsivém, co Ústecký kraj od konce 30. let minulého století potkalo, je tady další, kdo hodlá využít sociálních problémů, levicové nálady a obecné lásky k populistům. Tři stovky důchodcům, ohlídáme hranice, to se tady bude líbit.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczec[email protected]