To, že jsme pro kolaborující Vondráčkovou hlupáci, nás těší, říká aktivista

Protest proti návštěvě Alexandrovců v ČR se zdařil (Tomáš Peszyński)

Protest proti návštěvě Alexandrovců v ČR se zdařil | FOTO: Tomáš Peszyński

Aktivisté, kteří uspořádali protest proti vystoupení Alexandrovců, dokázali ojedinělou věc. Koncert tohoto ruského armádního sboru totiž nikdo od třicátých let, kdy byl založen, nedokázal narušit. Lidé z několika iniciativ, které se pro tuto protestní akci spojily dohromady, prý dosáhli svého. Podle jednoho z účastníků protestu, Tomáše Peszyńského, poslali ruskému prezidentovi jasné sdělení, že se Česká republika nebojí postavit na odpor Putinově rozpínavosti. Jak ve svém blogu Peszyński píše, potěšil aktivisty i fakt, že je Helena Vondráčková, která s Alexandrovci vystupovala jako host, označila za hlupáky. Větší pochvalu prý ani dostat nešlo.

Tomáš Peszyński

Tomáš Peszyński

Svobodné fórum přináší nekrácený komentář Tomáše Peszyńského, který uveřejnil na svém blogu:

S hrdostí mohu sdělit, že Alexandrovcům byl předán jasný vzkaz pro jejich šéfa v Kremlu. V Česku jsou lidé, kteří se umí postavit na odpor. Došlo zde k prvnímu narušení koncertu od jejich vzniku v roce 1928.

Kremelští strůjci a vykonavatelé hybridní války určitě musí považovat Česko za jeden z nejslabších článků Evropy. Neměli bychom se podceňovat, že Rusko nezajímáme nebo že jsme od něj daleko. S tím, jak se naše země vyvíjí tak, že se její nejvyšší představitel chová jako kolaborantská loutka, kdy náš stát je tak slabý, že nedokáže ochránit ani sám sebe, a v čele má drtivou většinou politiků, kteří se řídí výhradně průzkumy veřejného mínění, se může zdát, že Česko bude pro ruské agresivní plány a cíle snadnou obětí. Češi se přece nechají snadno zblbnout. Tuhle jim zatancujte kazačok, zahrajte jim nějakou písničku, pak je postrašte mohamedány, další podplaťte, jiné opijte vodkou a je to.

I když by se mohlo zdát, že protest proti Alexandrovcům je malichernost, tak není. Ten protest ukazuje, že je zde občanská společnost, která lpí na svobodě, demokracii a západních hodnotách a která se tak lehce nevzdá. Nenechá se ani zblbnout. Například tím, že sem nepřátelská armáda pošle ansámbl, který zde šíří její lži a nenávist za pomoci hudebních nástrojů a kýčovitých rádoby pozitivních či vtipných militaristických písniček a tanečků. A tváří se, že my to musíme tolerovat, protože se jedná údajně o kulturu.

Je třeba to říct jasně. Nemusíme to tolerovat a nebudeme to tolerovat. Nikdy. Nejedná se o kulturu. Jedná se o propagandu. I před hybridní válkou, ještě za komunismu, nám narudo natřena ruská imperiální ideologie tvrdila, že oni si můžou co dělat, co chtějí, ale my se k nim musíme chovat slušně. Nemusíme a nebudeme. Už nikdy.

Naopak. Pokud chceme ubránit to, co máme, a to, co ztrácíme, musíme se řídit jedním z hlavních pravidel hybridní války. Odpověď na hybridní akce musí být vždy tvrdší než útok.

V roce 2014 přišli na Krym „Slušní lidé“, kteří jej bez výstřelu obsadili. Ukrajinci měli právo je postřílet a měli to udělat. Když na sociální síti nebo webu neustále spamuje nějaký ruský troll své lži a propagandu, je třeba jej nemilosrdně smazat. Máte na to právo, protože jim nejde o diskuzi, ale o šíření lži a nenávisti. Není třeba se stydět za to, čemu oni říkají cenzura a umlčování. Jenom tyto slova zneužívají. No, a když přijede rozjuchaný ruský umělec s písní o kvalitách imperiální armády, je třeba jasně ukázat na to, že je lhář. Účast na koncertě je kolaborací a ignorace koncertů je stupidita.

A protože spolky EEIC, Pražský Majdan a skupina oMEN nejsou ani kolaboranti, ani žádní pitomci, museli jsme proti tomuto odpornému turné něco podniknout. A taky jsme podnikli a myslím, že se nám to povedlo.

Eric Drooker

Co se povedlo?

Jednak jsme naštvali obrovské množství kolaborantů, kteří šli na koncert. Museli projít kolem 12metrového Putlera. Tedy Putina s hitlerovským knírkem, rudou hvězdou a hákovým křížem. Nešlo jej minout.  Museli projít kolem transparentů, vlajek a instalací, které jim připomněly, že jsme zemí NATO, EU, že jsme zemí západní, že Rusko okupuje část Ukrajiny a dosud tam vede válku a že je Rusko krvavý agresor, který napáchal zlo v mnoha zemích. Museli projít kolem Ukrajinců, kterým vojáci ve stejných uniformách jako ti, kteří jim budou zpívat, zabíjejí příbuzné a přátelé a ničí jim jejich majetky a města. Museli projít pod transparentem „Russia-Hands off Ukraine“ a  „Okupanti hrají kolaborantům“.

O tom, že jsme návštěvníky koncertu zaujali, svědčily jejich naštvané a nenávistné reakce.  Náš protest byl velmi viditelný a nikoho nenechal chladným.

Další věc, která se povedla, je skutečnost, že jsme dali vědět na Ukrajinu, že Česko není jen zemí diváků Alexandrovců, a to dvěma přímými vstupy do zpravodajství ukrajinské televize.

Na náš protest se přišli podívat samotní Alexandrovci. Takže dobře vědí, co si o nich myslíme. Doufáme, že tuto zprávu dovezou do Ruska. A věříme, že někteří z nich začnou přemýšlet o tom, čemu se propůjčují. Určitě by se jejich talent dal využit jinak. Osobně proti nim nic nemáme. Ale je to prostě nepřátelská armáda.

Jsem rád, že to viděli.

Ivanka Rada Illyenko ()

No a jako třešnička na dortu morální facka kolaborující Heleně Vondráčkové a ukázka toho, že žádná antidemokratická akce, jako je toto turné, stejně jako žádný antidemokratický politik a instituce nemohou být zcela bezpečné před happeningy občanské společnosti a skupin jako je třeba oMEN. Tomu říkám havlovská moc bezmocných v praxi. Nikdy nevíte, kdy na vás vyskočí nějaký polonahý aktivista, člověk v červených trenýrkách nebo s červenou kartou.

Jediný způsob, jak tomu zabránit, je prevence. Nedávat k tomu důvod. Proč jsme to nedělali za Havla a dokonce ani za Klause? V těch dávných dobách k tomu ještě nebyl důvod. Teď je k tomu důvod každý týden.

Takže se uvidíme zase na nějaké další akci.

Jo a mimochodem Helena Vondráčková nás nazvala hlupáky. Větší pochvalu jsme ani nemohli dostat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]