To, že jsme pro kolaborující Vondráčkovou hlupáci, nás těší, říká aktivista

Tomáš Peszyński

Protest proti návštěvě Alexandrovců v ČR se zdařil | FOTO: Tomáš Peszyński

Aktivisté, kteří uspořádali protest proti vystoupení Alexandrovců, dokázali ojedinělou věc. Koncert tohoto ruského armádního sboru totiž nikdo od třicátých let, kdy byl založen, nedokázal narušit. Lidé z několika iniciativ, které se pro tuto protestní akci spojily dohromady, prý dosáhli svého. Podle jednoho z účastníků protestu, Tomáše Peszyńského, poslali ruskému prezidentovi jasné sdělení, že se Česká republika nebojí postavit na odpor Putinově rozpínavosti. Jak ve svém blogu Peszyński píše, potěšil aktivisty i fakt, že je Helena Vondráčková, která s Alexandrovci vystupovala jako host, označila za hlupáky. Větší pochvalu prý ani dostat nešlo.

Tomáš Peszyński

Tomáš Peszyński

Svobodné fórum přináší nekrácený komentář Tomáše Peszyńského, který uveřejnil na svém blogu:

S hrdostí mohu sdělit, že Alexandrovcům byl předán jasný vzkaz pro jejich šéfa v Kremlu. V Česku jsou lidé, kteří se umí postavit na odpor. Došlo zde k prvnímu narušení koncertu od jejich vzniku v roce 1928.

Kremelští strůjci a vykonavatelé hybridní války určitě musí považovat Česko za jeden z nejslabších článků Evropy. Neměli bychom se podceňovat, že Rusko nezajímáme nebo že jsme od něj daleko. S tím, jak se naše země vyvíjí tak, že se její nejvyšší představitel chová jako kolaborantská loutka, kdy náš stát je tak slabý, že nedokáže ochránit ani sám sebe, a v čele má drtivou většinou politiků, kteří se řídí výhradně průzkumy veřejného mínění, se může zdát, že Česko bude pro ruské agresivní plány a cíle snadnou obětí. Češi se přece nechají snadno zblbnout. Tuhle jim zatancujte kazačok, zahrajte jim nějakou písničku, pak je postrašte mohamedány, další podplaťte, jiné opijte vodkou a je to.

I když by se mohlo zdát, že protest proti Alexandrovcům je malichernost, tak není. Ten protest ukazuje, že je zde občanská společnost, která lpí na svobodě, demokracii a západních hodnotách a která se tak lehce nevzdá. Nenechá se ani zblbnout. Například tím, že sem nepřátelská armáda pošle ansámbl, který zde šíří její lži a nenávist za pomoci hudebních nástrojů a kýčovitých rádoby pozitivních či vtipných militaristických písniček a tanečků. A tváří se, že my to musíme tolerovat, protože se jedná údajně o kulturu.

Je třeba to říct jasně. Nemusíme to tolerovat a nebudeme to tolerovat. Nikdy. Nejedná se o kulturu. Jedná se o propagandu. I před hybridní válkou, ještě za komunismu, nám narudo natřena ruská imperiální ideologie tvrdila, že oni si můžou co dělat, co chtějí, ale my se k nim musíme chovat slušně. Nemusíme a nebudeme. Už nikdy.

Naopak. Pokud chceme ubránit to, co máme, a to, co ztrácíme, musíme se řídit jedním z hlavních pravidel hybridní války. Odpověď na hybridní akce musí být vždy tvrdší než útok.

V roce 2014 přišli na Krym „Slušní lidé“, kteří jej bez výstřelu obsadili. Ukrajinci měli právo je postřílet a měli to udělat. Když na sociální síti nebo webu neustále spamuje nějaký ruský troll své lži a propagandu, je třeba jej nemilosrdně smazat. Máte na to právo, protože jim nejde o diskuzi, ale o šíření lži a nenávisti. Není třeba se stydět za to, čemu oni říkají cenzura a umlčování. Jenom tyto slova zneužívají. No, a když přijede rozjuchaný ruský umělec s písní o kvalitách imperiální armády, je třeba jasně ukázat na to, že je lhář. Účast na koncertě je kolaborací a ignorace koncertů je stupidita.

A protože spolky EEIC, Pražský Majdan a skupina oMEN nejsou ani kolaboranti, ani žádní pitomci, museli jsme proti tomuto odpornému turné něco podniknout. A taky jsme podnikli a myslím, že se nám to povedlo.

Co se povedlo?

Jednak jsme naštvali obrovské množství kolaborantů, kteří šli na koncert. Museli projít kolem 12metrového Putlera. Tedy Putina s hitlerovským knírkem, rudou hvězdou a hákovým křížem. Nešlo jej minout.  Museli projít kolem transparentů, vlajek a instalací, které jim připomněly, že jsme zemí NATO, EU, že jsme zemí západní, že Rusko okupuje část Ukrajiny a dosud tam vede válku a že je Rusko krvavý agresor, který napáchal zlo v mnoha zemích. Museli projít kolem Ukrajinců, kterým vojáci ve stejných uniformách jako ti, kteří jim budou zpívat, zabíjejí příbuzné a přátelé a ničí jim jejich majetky a města. Museli projít pod transparentem „Russia-Hands off Ukraine“ a  „Okupanti hrají kolaborantům“.

O tom, že jsme návštěvníky koncertu zaujali, svědčily jejich naštvané a nenávistné reakce.  Náš protest byl velmi viditelný a nikoho nenechal chladným.

Další věc, která se povedla, je skutečnost, že jsme dali vědět na Ukrajinu, že Česko není jen zemí diváků Alexandrovců, a to dvěma přímými vstupy do zpravodajství ukrajinské televize.

Na náš protest se přišli podívat samotní Alexandrovci. Takže dobře vědí, co si o nich myslíme. Doufáme, že tuto zprávu dovezou do Ruska. A věříme, že někteří z nich začnou přemýšlet o tom, čemu se propůjčují. Určitě by se jejich talent dal využit jinak. Osobně proti nim nic nemáme. Ale je to prostě nepřátelská armáda.

Jsem rád, že to viděli.

No a jako třešnička na dortu morální facka kolaborující Heleně Vondráčkové a ukázka toho, že žádná antidemokratická akce, jako je toto turné, stejně jako žádný antidemokratický politik a instituce nemohou být zcela bezpečné před happeningy občanské společnosti a skupin jako je třeba oMEN. Tomu říkám havlovská moc bezmocných v praxi. Nikdy nevíte, kdy na vás vyskočí nějaký polonahý aktivista, člověk v červených trenýrkách nebo s červenou kartou.

Jediný způsob, jak tomu zabránit, je prevence. Nedávat k tomu důvod. Proč jsme to nedělali za Havla a dokonce ani za Klause? V těch dávných dobách k tomu ještě nebyl důvod. Teď je k tomu důvod každý týden.

Takže se uvidíme zase na nějaké další akci.

Jo a mimochodem Helena Vondráčková nás nazvala hlupáky. Větší pochvalu jsme ani nemohli dostat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner