Tohle proslavilo Milouše Jakeše. Projev na Červeném Hrádku. Jeho zveřejnění pomohl i Alexandr Vondra

YouTube

Zemřel Milouš Jakeš. Dožil se 97 let, velmi vysokého věku, ke kterému se mnoho obětí komunistů nemohlo ani přiblížit, jednoduše kvůli tomu, že je zabili komunističtí vrazi. Ačkoliv byl Jakeš vnímán spíše jako komická figurka, nic to nemění na tom, že byl celoživotním, kariéristickým komunistou a za jeho vlády byli mučeni a vražděni lidé.

Jakeše proslavila nahrávka projevu na Červeném Hrádku ze 17. 7. 1989. Tehdy byl v roli generálního tajemníka ÚV KSČ. Hovoří tam o tom, kolik peněz má Zagorová, že je sám jako kůl v plotě nebo o bojlerech namísto brojlerů. Jde o záznam, který v letních měsících 1989 pobavil tisíce lidí. Jakeš na videu totiž ukazuje, v jak zoufalém stavu bolševický režim je.

Záznam podle dostupných informací vynesl technik Československé televize Petr Smrčka a přes několik dalších lidí se dostal k Alexandru Vondrovi, tehdejšímu mluvčímu Charty 77. Tomu ihned došlo, co za materiál má v rukou, a tajně ho odeslal do Vídně Milanu Schulzovi, který projev odvysílal v rádiu Svobodná Evropa. Záznam se na magnetofonovém pásku šířil také mezi lidmi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner