Tolik se báli vakcíny, až se otrávili ivermektinem. Lékaři je teď zachraňují

Ilustrační foto  (Pixabay/Kollsd/Engin_Akyurt/F24)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Kollsd/Engin_Akyurt/F24

Na Slovensku je to podobné jako u nás. I tam jistá část občanů věří, že žádná pandemie neexistuje, a když už, tak je covid jen snadno léčitelná chřipečka. Ale zato prý existuje plán na vyhubení lidstva vakcínou. Ta je podle nich smrtelně nebezpečná a jedovatá. A právě jako v Česku se proto i u našich slovenských sousedů najdou myslitelé, kteří se místo bezpečného očkování raději málem sprovodí ze světa „koňskými“ dávkami ivermektinu, léku určeného mimo jiné právě pro koně. Podle sdělení slovenského Denníku N jen za poslední měsíc zachraňovali lékaři v Košicích život dvěma těžce intoxikovaným pacientům.

V průběhu listopadu museli v Košicích hospitalizovat dva lidi, kteří se s velmi vážnými důsledky předávkovali ivermektinem. U jednoho šlo podle vyjádření tamních lékařů o stav tak kritický, že ho ohrožoval na životě. Přijat byl s vážnými neurologickými příznaky a poruchami vědomí. Primář Kliniky pracovního lékařství a klinické toxikologie Univerzitní nemocnice Louise Pasteura (UNLP) Marek Varga k tomu sdělil, že u zmíněných pacientů zaznamenali více než tisícinásobné (!) překročení koncentrace přípravku v krvi. A že předávkování může způsobit například závažné poškození jater.

Primář Kliniky infektologie a cestovní medicíny z téže nemocnice Martin Novotný prohlásil, že ivermektin není a nikdy nebude lékem na covid-19, a dodal: „Žádné odborné studie to nepotvrdily. Původní indicie, že by mohl pomáhat, byly vyvrácené. Potvrzuje to i naše praxe, která ukazuje, že opakovaně přijímáme na pacienty, kteří ivermektin užívali, a přesto nezřídka skončili na umělé plicní ventilaci. I u našeho ivermektinem otráveného pacienta došlo k rozvoji vážného covidového zápalu plic… My jsme ho ale museli hospitalizovat pro intoxikaci.“ K tomu uvedl, že už se setkali i s lidmi, kteří polykali tekutý lék určený k zevnímu použití u ptactva. A samozřejmě i s těmi, kteří jedli pastu užívanou ve veterinární medicíně proti parazitům u koní. V takovém případě, jak poznamenal, může na základě laické samoléčby snadno dojít k předávkování.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

K čemuž tedy dojít nejenom může, ale také, jak vidíme, skutečně dochází. A ani u nás v České republice to bohužel není jiné. I tady se v červenci letošního roku několik lidí předávkovalo „vlastnoručně“ naordinovaným léčivem s obsahem ivermektinu. Na vině je samozřejmě nedostatečná informovanost takových jedinců, mentální limity, neschopnost vyhledat si relevantní a pravdivé informace pocházející od odborníků a ve velké míře bohužel i podléhání masivně rozšiřovaným dezinformacím. Těm se u nás, stejně jako v jiných zemích bývalého východního bloku s velmi silným vlivem ruských dezinformačních zdrojů, velice dobře daří. Určitá část občanů se tak dala přesvědčit, že součástí plánu na vyvraždění většiny lidstva vakcínou je mimo jiné záměrné zatajování a neposkytování účinných léků, které by (podle nich) s covidem rázně zatočily. A tak neproběhne ani jediná demonstrace odpůrců očkování, na níž by se nezatracovaly vakcíny a nevolalo po „spásném“ ivermektinu.

Součástí víry v to, že „nám všichni lžou“, je pro dotyčné pochopitelně ten příjemný, hřejivý pocit, že oni se obelhat a opít rohlíkem nenechali, že to oni jsou těmi moudrými a prozíravými, kteří to vražedné spiknutí odhalili. Covid, tedy pokud připustí, že vůbec existuje, je jen lehounká chřipečka, na kterou krásně zabere – no co asi? – ivermektin. Píše se o tom přece v řetězových e-mailech, které jim posílá teta Bláža, a ta to s nimi určitě myslí dobře. A tak dochází ke kuriózním situacím, jako že se pasta podávaná koním proti parazitům, která na jízdárnách a ve stájích vždycky volně ležela někde na poličce, najednou musí zamykat, aby ji někdo neukradl a nějaký samoléčitel nespolykal.

()

Mezi hojně šířenými dezinformacemi o ivermektinu se poslední dobou objevuje jedna, která zní asi takto: A to jste si všimli, že Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) potají potichu schválil ivermektin jako lék na covid? Někdo má sklon začít hned nadávat a křičet, že to jsou celí oni, ti nahoře, takové věci před námi tajit! Kdo však takovýmto zkratkovitým popudům nepodléhá, ten si může lehce na pár kliknutí zjistit, že je to „Rádio Jerevan“. A že ve skutečnosti jde jen o to, že SÚKL zaregistroval lék s obsahem ivermektinu, s komerčním názvem Loutol. Ovšem nikoli jako přípravek proti covidu, nýbrž proti svrabu, proti parazitu zvanému háďátko střevní a proti onemocnění mízních uzlin v důsledku napadení vlasovcem mízním. O tom, že by sloužil k léčení covidu, ani slovo.

Naopak se tam dočteme něco úplně jiného. Například: „Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nedoporučuje používat ivermektin v prevenci ani v léčbě onemocnění COVID-19. … Ačkoliv v laboratorních studiích bylo zjištěno, že ivermektin může blokovat replikaci viru SARS-CoV-2 (viru způsobujícího onemocnění COVID-19), výsledky z klinických hodnocení byly nejednoznačné, kdy některá klinická hodnocení nevykazovala žádné přínosy, a jiná hlásila potenciální přínos. … Pokud by se však ivermektin používal ve vyšších než schválených dávkách, nebylo by možné vyloučit toxicitu.“

To ale některým lidem, řekněme s nižší schopností kritického myšlení, jak už jsme viděli, nebrání v tom si ony toxické dávky, a klidně i léků pro zvířata, naordinovat. Mohutně je v tom povzbuzuje bývalý poslanec Lubomír Volný, o kterého se už kvůli šíření poplašných zpráv zajímá policie. Veřejně totiž prohlašoval, že zdravotníci mají v plánu zabíjet pacienty, jejichž smrt pak budou svádět právě na ivermektin, aby tak tento lék zdiskreditovali.

Ilustrační foto (archiv FORUM 24)

V březnu letošního roku zveřejnil například video natočené před Fakultní nemocnicí Motol. Na něm vykládal, že na žádost jakési paní Klimešové, jejíž manžel je tam ve vážném stavu hospitalizován, přinesl lékařům tubu veterinární pasty pro koně. Tu ukazoval na kameru a pateticky líčil, že dotyčná žena se teď – s jeho přispěním samozřejmě – pokusí zachránit svého muže před smrtí. Tvrdil též, že lékaři jsou ochotni koňskou odčervovací pastu pro svého lidského pacienta použít. Lékaři motolské nemocnice tento blábol známého dezinformátora obratem popřeli: žádný takový lék nepřijali, a tudíž ani žádnému ze svých pacientů nepodali.

Vedení nemocnice k tomu na sociálních sítích doslova uvedlo: „Pacienti FN Motol dostávají veškerou možnou lékařskou péči a všechny schválené humánní léky jsou v nemocnici dostupné. Žádné donesené veterinární přípravky pacientům podávané nejsou a nebudou.“

I tak se ale zřejmě budeme muset smířit s tím, že někteří spoluobčané vezmou „léčbu“ do vlastních rukou. Většinou ti, kteří na protestních shromážděních antivaxerů provolávají slávu „zázračnému“ ivermektinu, přičemž jedním dechem spílají zdravotníkům a nadávají lékařům do fašistů a vrahů. Jednu věc ale jistou mají. Když se té koňské pasty přejedí tak, že skončí v bezvědomí v nemocnici, ti „vrazi“ je budou obětavě zachraňovat.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]