Tomanova protipolská kampaň je v zájmu agrobaronů. Obrací se ale proti nim

Ministr zemědělství Miroslav Toman a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád  (ČTK)

Ministr zemědělství Miroslav Toman a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád | FOTO: ČTK

Ministr zemědělství Miroslav Toman využil skandálu s polským hovězím k masivní kampani ve prospěch domácích producentů. Jenže prodej hovězího dnes klesá, polská strana chystá protikroky a do problémů se dostal i Agrofert. Ostatně testy jeho kuřat na salmonelu dopadly mnohem hůř.

Premiér Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO (ČTK)

Dusná atmosféra kolem dovozu polského hovězího houstne. Ministr Toman, bývalý prezident Potravinářské a Agrární komory, na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že stát zavádí nadstandardní kontroly dováženého hovězího masa na hranicích s Polskem. Důvodem je zjištění veterinářů, že šarže 700 kilogramů polského hovězího, skladovaného u společnosti Frost Logistics ve středočeských Dolních Jirčanech, obsahovala bakterie salmonely.

Jedná se o první nález závadného masa z Polska po zesílených kontrolách státu v souvislosti s aférou na jatkách v Mazovském vojvodství, o které informovala polská televize TVN24. Zjistila v nich porážky nemocných kusů dobytka, jehož maso bylo distribuováno na polský i zahraniční trh.

Tomanův humbuk

Koncem ledna oznámil hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk, že se z těchto jatek vyvezlo 2,7 tuny hovězího masa do deseti zemí EU, nicméně Česká republika mezi nimi nefiguruje. O den později ministr Toman reagoval, že se zhruba 300 kilogramů z problematických jatek dostalo i k nám. Mediální humbuk však byl nafouknutý, jelikož zdravotní závadnost dovezeného masa nebyla prokázána.

Toman se navíc dopustil hrubého faux pas, když zmínil pražskou restauraci U Moťáka, že se do ní dostalo 31 kilogramů hovězího masa údajně s nejasným původem. Neprokázalo se však, že jde o zboží z Polska. Ministr se dosud ani neomluvil.

„Počet hostů se snížil tak o třicet až čtyřicet procent,“ tvrdí jednatel restaurace Roman Moťovský, který nyní chystá dvě žaloby. „Jedna za poškození dobrého jména a druhá za ušlý zisk,“ upřesnil.

Tomana kritizoval i prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Ministr podle něj poškodil český trh restaurací. „My se domníváme, že je velmi nešťastné, možná i skandální, když se člen vlády vyjádří ve smyslu, že restaurace podvádějí tím, že zaměňují vůbec produkty – jakékoliv – natož zdravotně závadné,“ řekl. Upozornil na to, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce pochybení nenašla.

Dovozce Agrofert

Státní veterinární správa zahájila po vypuknutí aféry sérii kontrol dováženého polského hovězího. Ministr Toman současně vyzval veřejnost, aby se polskému hovězímu vyhýbala a dávala přednost domácí produkci.

Tím se trefil do noty Agrární komoře zastupující pohrobky socialistických JZD, jejíž prezident Zdeněk Jandejsek požaduje mnohem tvrdší kroky proti dovozu potravinářského zboží nejen z Polska, ale i z dalších zemí. Jandejsek je čelným stoupencem ochranářské politiky, ze které by profitoval domácí agroprůmysl.

V této souvislosti je pikantní, že šarži hovězího se zjištěnou salmonelou dovezla z Polska společnost Animalco z Babišovy skupiny Agrofert.

„Jako velkoobchodník dovážíme maso i z Polska, ale pouze velmi okrajově,“ potvrdil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Navíc tento polský dodavatel vždy patřil mezi bezproblémové,“ doplnil. Holding prý zváží zastavení polského dovozu. Přitom není jasné, kdy se zjištěná salmonela vyvinula, jelikož se tak může stát i během špatného skladování.

Aféra se hodí

Aféra kolem polského hovězího není tak černobílá, jak ji líčí ministr Toman. Ministerstvo zemědělství vytváří v režii domácí potravinářské a agrární lobby legendu plošného zaplavování České republiky polským zkaženým masem, což neodpovídá realitě.

Nelze samozřejmě popřít, že někteří polští zpracovatelé hovězího masa a nedostatečné kontroly této atmosféře nahrávají. Jenže způsob, jakým chce tuto situaci řešit české ministerstvo zemědělství, je přemrštěný a dvojsečný.

„Domácí producenti, nejvíce ti velcí, chtějí této situace využít. Ve skutečnosti se může obrátit proti nim. Prodej hovězího klesl, odbyt ztrácejí všichni. Je otázkou času, kdy někdo začne prověřovat naše dovozy a kdy se na něco přijde. Podobné problémy mají skoro všechny země,“ řekl deníku FORUM 24 agrární analytik Petr Havel.

„Nenecháme se vydírat, pokud budeme muset, oplatíme kontroly polského masa kontrolami českých výrobků,“ potvrzuje tato slova polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski. „Část zemědělců mi říká napřímo: je třeba začít kontrolovat velmi pečlivě české pivo, jestli vždy odpovídá teplota, trvanlivost, obsah sladu, alkoholu a další parametry.“

1 procento versus 60 procent

Šarže s nalezenou salmonelou je přitom první ze zhruba stovky dosud známých veterinárních kontrol polského hovězího. Tedy zatím jedno procento zkoumaných vzorků, což neodpovídá Tomanem rozdmýchávané apokalypse.

Samozřejmě je správné, když je veřejnost informována o závadných potravinách a jsou stahovány z trhu. Od toho jsou kontrolní mechanismy a v tomto případě selhaly. I Poláci musejí ve vlastním zájmu zpřísnit kontrolu exportu, protože je podobné lapsy poškozují a nahrávají konkurenci.

Obrana před Babišem (archiv)

Má to ovšem několik ale… Takto plošné a nadstandardně přísné kontroly vybočují vzhledem k reálnému rozměru problému z unijních pravidel jednotného trhu. Problémy se salmonelou jsou přitom relativně běžné doma i v jiných zemích. Nejde tedy o polskou „specialitu“.

Pro porovnání lze zmínit výsledky kontrol domácích potravin největší nezávislé spotřebitelské organizace dTest, která už čtvrt století provádí testy kvality českých výrobků. Loni v červenci zveřejnila výsledky testů kuřecího masa.

Nejhůře dopadly prsní řízky společnosti Vodňanská drůbež z holdingu Agrofert. Ve třech z pěti kontrolovaných vzorků testy objevily salmonelu, což je zcela šokující výsledek. Na tato nezávislá měření státní správa nereagovala mediálně okázalými akcemi, přičemž na ministerské židli už seděl nyní velmi agilní Miroslav Toman.

Dvojí metr

Od samého počátku je zjevné, že v aféře polského hovězího jde především o konkurenční boj, za kterým stojí domácí potravinářští velkoproducenti. To si myslí i polská velvyslankyně Grazyna Bernatowiczová. „V Česku dochází k nepřiměřené medializaci některých kauz. Pro mě je to případ nekalého konkurenčního boje,“ prohlašuje.

Ministryně financí Alena Schillerová (ČTK)

Excesy polských výrobců a pěstitelů přitom nejsou závažnější než tuzemské. Stačí připomenout aféru s metanolem, která si vyžádala padesát obětí na životech, včetně několika Poláků.

O tom, že je současná kauza jitřena hlavně zájmovými tlaky, je přesvědčený i analytik Petr Havel. „Jde o konkurenční boj, a to jak mezi zeměmi, například Českem a Polskem, tak ale i mezi chovateli a jatkami na vnitřním trhu Polska. Pochybení jedné strany, pokud je zveřejněno, konkurenci samozřejmě vyhovuje.“

Jestliže se nyní ministerstvu zemědělství hodilo zveřejnit seznam závadných polských potravin od roku 2008, bylo by fér publikovat výsledky kontrol za stejné období u domácích velkoproducentů v čele s Agrofertem, který má největší podíl na domácím potravinářském a zemědělském trhu. Nemluvě o dovozech ze zemí mimo EU v čele s Čínou.

Jinak se ministr Toman nevyhne podezření, že jako zástupce vlivných tuzemských zájmových skupin ve vládě neměří stejným metrem. Toho se však zcela jistě nedočkáme.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]