Tomáš Goláň: Evropa by se měla učit od Izraele. A ne ho kritizovat

Eric Drooker

Útok v Paříži vidím v širokém kontextu francouzského přehlížení arabských aktivit a také v kontextu nepochopení celé situace v arabském světě francouzskou vládnoucí vrstvou. Pro nalezení řešení a rovněž i pro nalezení smyslu mých předešlých slov je třeba se velmi podrobně podívat na fungování Izraele, který je od svého vzniku v permanentní válce, a zatím ve válce vítězné, a i přesto zde lidé žijí stejně hodnotným životem jako my v Evropě.

Je to nejen díky preciznímu fungování tajných služeb, ale hlavně díky tomu, že výkonná moc plně informacím těchto služeb naslouchá a vždy koná dříve, než začnou konat arabští teroristé, kteří se rekrutují převážně z palestinského obyvatelstva z Pásma Gazy. Pak slýcháváme, že Izrael povraždil několik civilistů nebo ža někoho bombardoval, nebo že někde zaútočila izraelská armáda. Izrael ale nevysvětluje, na základě jakých informací tak učinil, ale jenom on věděl dobře, proč tak konal a kolik nevinných občanů Izraele zachránil.

Izraelská armáda či speciální jednotky nezasahují až tehdy, až mají 100% jistotu, že se nemýlí, jak to dělají reperesivní orgány v Evropě, ale stačí, když mají jenom 100% podezření. Proto žijí a existují a takové masakry, jako ten v Paříži, se tam nedějí, přitom Izrael se nachází přímo v jámě lvové.

Proč o tom píšu? Protože Francie byla právě nejčastějším a nejhlasitějším kritikem počínání Izraele v Pásmu Gazy za posledních pět let, dokonce se z Izraele demonstrativně stáhl telekomunikační gigant Orange. Myslíte si, že teď pochopí, že se spletli? Nepochopí, bude muset toho přijít mnohem více. Ale pro všechny, kteří propadají panice a uvěřili silným slovům některých politiků o tom, že začala válka, mám jednu radu, podívejte se na Izrael, na jeho 8 milionů lidí (z čehož jsou dva miliony Palestinců), kteří žijí ve společném státě s teroristy z Hamásu a kteří existují a žijí normálním životem.

Nás Evropanů je mnohem více, a když se evropští politici půjdou do Izraele učit místo toho, aby jej kritizovali, nemáme se čeho bát…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner