Tomáš Halík dostane v sobotu v Polsku Medaili svatého Jiří

Katolický kněz a teolog Tomáš Halík při mši v kostele svatého Salvátora, ilustrační foto (Repro Youtube)

Katolický kněz a teolog Tomáš Halík při mši v kostele svatého Salvátora, ilustrační foto | FOTO: Repro Youtube

Podle sdělení ředitelky České křesťanské akademie Ilony Trnkové dostane Tomáš Halík Medaili svatého Jiří, která se každý rok uděluje v Polsku za boj se zlem a vytrvalé konání dobra ve veřejném životě. Cenu převezme v sobotu v Krakově. V minulosti tuto cenu obdrželi například Václav Havel, Adam Michnik, polský premiér Tadeusz Mazowiecki, filozof Leszek Kolakowski nebo astronom a jediný polský nositel Templetonovy ceny Michal Heller.

Medaili sv. Jiří spolu s Halíkem obdrží psycholožka a socioložka Barbara Engelkingová, spoluzakladatelka a ředitelka Centra pro výzkum holokaustu Polské akademie věd, „za boj s drakem bezcitnosti a ignorance“. Je autorka a spoluautorka četných knih na téma holokaustu v Polsku, o varšavském ghettu a Židech v Polsku. Zpracovala také řadu svědectví obětí holokaustu a přeživších.

Tomáš Halík obdržel v Polsku již dříve několik ocenění včetně Rytířského kříže za zásluhy Polské republiky „za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráci s katolickými kruhy“, a to od polského prezidenta v roce 2012.

Medaile sv. Jiří je čestné vyznamenání ustanovené v roce 1993 Tygodnikem Powszechným. „Svou cestu svěř Hospodinu, doufej v něho, on sám bude jednat. Dá, že tvoje spravedlnost zazáří jak světlo, jako polední jas tvoje právo,“ je vyryto na medaili. Jde o úryvek Žalmu 37.

Tomáš Halík je nositelem řady zahraničních vyznamenání. V roce 2014 dostal Templetonovu cenu. Před měsícem prezident Spolkové republiky Německo Frank-Walter Steinmeier udělil  Halíkovi za zásluhy o česko-německé smíření a dlouholetou angažovanost za spravedlivou občanskou společnost a dialog mezi národy a náboženstvími Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo.

(Zdroj: Halik.cz, Ceskenoviny.cz)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]