Tomáš Halík: Nepřátelé demokracie mají manévry

Profesor Tomáš Halík (ČTK)

Profesor Tomáš Halík | FOTO: ČTK

Vážení spoluobčané, milí přátelé!

Dovolte mi alespoň touto cestou podpořit Vaše dnešní shromáždění.

Jde nám o významné hodnoty – o čest a o svobodu naší země. Chceme dokázat věrnost a solidaritu našim spojencům. Chceme dokázat, že si vážíme svobody, za kterou tolik lidí v naší zemi přineslo nejvyšší oběti, a také že jsme svobody hodni.

Přednedávnem jsme si připomínali čtvrtstoletí od událostí, jimiž se Česká republika zbavila totalitního režimu a zařadila se mezi demokratické státy. Svůj návrat do společenství západní civilizace jsme potvrdili vstupem do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Naše členství v těchto organizacích je zároveň hlavní mezinárodní zárukou svobodného a demokratického vývoje naší země. Je věcí naší národní cti jasně prokázat, že nechceme jen čerpat, dostávat, využívat tyto instituce, ale že si uvědomujeme naši spoluodpovědnost, naše povinnosti a závazky. Jsme hrdi na to, že patříme ke kultuře Západu, a chceme se aktivně podílet na životě této naší širší vlasti.

Znepokojivý vývoj nedaleko našich hranic nás varuje: autokratické režimy se nevzdávají, nacionalismus a jiné nebezpečné ideologie znovu získávají podporu také v zemích střední Evropy.

Režim válečného zločince Putina rozdmýchává staré ruské a sovětské imperiální sny a neštítí se žádných prostředků, aby si podrobil bývalé území sovětské říše a dostal pod svou kontrolu její bývalé kolonie včetně naší země. Na našem území čile operují agenti ruské rozvědky a Putinova pátá kolona má své horlivé zastoupení i v nejvyšších patrech naší současné politické scény.

Manévry nepřátel demokracie

Ti, kteří chtějí obrátit kormidlo naší země od Západu směrem k divokému Východu, mají v těchto dnech své velké manévry. Nepřátelé demokracie z obou extrémních pólů, komunisté i pravicoví neofašisté, náckové a šovinisté, se dojemně spojují, aby verbovali ochotné statisty pro protestní akce proti průjezdu našich spojenců, a opatřili tak ruské propagandě lživý obrázek o morálním a politickém stavu naší země.

Je věcí cti ukázat sobě i světu, že tyto skupiny nevyjadřují skutečné smýšlení našeho národa. Společně s demokratickou opozicí v Rusku, s Ukrajinci, Poláky, Gruzínci, s občany baltských republik a mnohými dalšími národy, které zakusily děsivé důsledky politiky, kterou dnes opět oživuje Kreml, známe cenu svobody. Z našich dějin víme, jak snadné je svobodu ztratit a jak těžké je ji znovu získat a udržet.

Naši spojenci na Západě se také poučili z historie a dnes už vědí, jak důležité je bránit svobodu a demokracii v srdci Evropy. Právě v těchto dnech nám i světu dávají najevo, že nejsme a nebudeme sami, kdyby snad zlo, které vidíme zejména na ruské agresi na Ukrajině, chtělo zaútočit na naši zemi.

Dáváme v těchto dnech najevo, že si jejich solidarity vážíme, že i vážíme svobody a že jsme ochotni se pro ni nasadit a společně se bránit. V době ruské okupace v srpnu 1968 volal pražský rozhlas: Jsme s vámi, buďte s námi! V listopadu 1989 jsme se povzbuzovali: V jednotě je síla! Dnes řekněme našim spojencům: V jednotě s Vámi ubráníme svobodu a demokracii!

Váš Tomáš Halík

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]